Вихідці з півдня України принесли в Європу зачатки сучасних мов

Генетичний аналіз показав, що зачатки індоєвропейських мов понад 5000 років тому принесли в Європу вихідці з півдня України. Це зробили представники ямної культури, яка отримала назву завдяки курганним похованням, тобто покладанням тіла в яму та насипанню землі згори. Одні з перших представників цієї культури були поховані на території сучасної Херсонщини, звідки й почалося їх розселення. Дослідження опублікували в журналі Nature.

Художня реконструкція поховання, завдяки якому ямна культура й отримала свою назву. M. Podsiadło / Wikimedia Commons

Художня реконструкція поховання, завдяки якому ямна культура й отримала свою назву. M. Podsiadło / Wikimedia Commons

Чому звернули увагу саме на ямну культуру?

Науковцям було відомо, що протягом мідної доби, тобто починаючи з IV тисячоліття до нашої ери, до Європи почали мігрувати степові племена з Азії. Вони принесли з собою культуру виготовлення інструментів з міді, а також сприяли поширенню первісних індоєвропейських мов, від яких походить більшість сучасних європейських мов за винятком угорської, фінської, естонської та споріднених із ними. Враховуючи географічне розташування України на перетині шляхів з Малої Азії та Кавказу, науковці припускали, що перші носії індоєвропейських мов походили саме з українського Північного Причорномор’я.

Артефакти ямної культури з колекції Археологічного музею в Києві, зокрема мідний наконечник (б). Wikimedia Commons

Артефакти ямної культури з колекції Археологічного музею в Києві, зокрема мідний наконечник (б). Wikimedia Commons

Кандидатами на розповсюдження цих мов Європою були представники ямної культури, адже саме з її поширенням збіглося в часі поширення індоєвропейських мов. Утім досі залишалося відкритим питання, звідки ж походять самі представники ямної культури, адже між першими артефактами їхньої культури та представниками їхніх попередників, середньостогівської культури, існує розрив у кілька тисячоліть. Щоб з’ясувати походження представників ямної культури, науковці з Університету Ґранд-Веллі у США разом з колегами з України, Молдови та Польщі провели генетичне дослідження населення Причорномор’я того часу.

Що генетичний аналіз розповів про походження ямної культури?

Науковці аналізували давню ДНК з решток 81 людини, яка жила на території Північного Причорномор’я в ранню мідну добу. Науковці з’ясували, що перша хвиля міграції з Азії відбулася близько 4500 року до нашої ери. Представники цієї хвилі змішалися з місцевими землеробами, трипільцями, та сформували нову культуру — усатівську. Водночас інші вихідці з Кавказу та району нижньої Волги прибули до України, змішавшись уже з місцевими мисливцями-збирачами та утворивши середньостогівську культуру.

Карта поширення представників ямної культури в Європі й Азії. Saag & Metspalu, Nature

Карта поширення представників ямної культури в Європі й Азії. Saag & Metspalu, Nature

Третя хвиля міграції з Азії відбулася близько 4000 року до нашої ери, а представники цієї хвилі змішалися з представниками середньостогівської культури, утворивши ямну культуру. Найдавнішого представника, який мав генетичну схожість з давніми людьми ямної культури, знайшли у Михайлівському поселенні на території сучасної Херсонщини.

Науковці датували рештки 3635-3383 роками до нашої ери та вважають, що вони показують перехід від генетичних особливостей людей середньостогівської культури до людей ямної. Таким чином, Михайлівське поселення могло бути епіцентром формування ямної культури, яка пізніше розповсюдилася у Європі.

Як знання про 5000-літню культуру вплинуть на сучасних європейців?

Розуміння того, звідки відбувалося поширення індоєвропейських мов і культури, допоможе вивчати еволюцію цих мов. Виявлення ж епіцентру формування ямної культури підкаже, де шукати артефакти, що належали представникам цієї культури.

Науковці припускають, що поширенню культур Північного Причорномор’я посприяло саме те, що вони приймали до себе мігрантів з Азії та переймали від них корисні навички, при цьому зберігаючи власні культурні особливості. Це важливо для розуміння того, як обмін знаннями між представниками різних народів сприяє збагаченню культур навіть зараз.

Як давні люди заселяли Україну

⛰ На Закарпатті в селищі Королеве археологи знайшли сліди того, що шлях перших поселенців до Європи, імовірно, людей прямоходячих, ще 1,4 мільйона років тому пролягав з Кавказу через Україну.

🔥 На Черкащині ж археологи знайшли руїни будинку, який постраждав під час пожежі. Він належав трипільцям і, що цікаво, мешканців будинку могли убити, а потім спалити разом з будинком.

🦴 Трипільці на території України контактували з представниками середньостогівської культури, а рештки однієї з представників цієї культури знайшли поблизу спаленого трипільцями будинку — так трипільці робили при переселенні.