Шлях людей до Європи проліг через Закарпаття 1,4 мільйона років тому

Селище Королево на Закарпатті назвали найпершим підтвердженим місцем проживання людей, імовірно, людей прямоходячих, на території Європі. До такого висновку дійшли науковці, коли виявили у королевських відкладах кам'яні знаряддя віком близько 1,4 мільйона років. Знахідки вказують, що заселення Європи людьми могло відбуватися зі сходу на захід з Кавказу через Карпати. Дослідження вчених опубліковане у журналі Nature.

Перший автор Роман Гарба (Roman Garba) на фоні місця дослідження у Королеві. Roman Garba

Перший автор Роман Гарба (Roman Garba) на фоні місця дослідження у Королеві. Roman Garba


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що шукали вчені в Королеві?

Представники роду Homo, які жили ще до появи нашого виду, прибули на територію Євразії приблизно 2 мільйони років тому. А найстаріші достовірні свідчення прибуття людей у Європу стосуються кількох пам'яток у південно-західних регіонах — це рештки людей, кам'яні знаряддя та інші артефакти з Іспанії та Франції віком 1,2-1,1 мільйона років.

Яким шляхом дісталися заходу Європи ці люди, достеменно невідомо через брак точно датованих слідів людського перебування. Однак на південний схід від Європи, на Кавказі збереглися до наших часів свідчення існування людей ще 1,8 мільйона років тому. Це наводило вчених на думку, що саме звідти на захід відбулося просування людей до Європи. Оскільки Королево на Закарпатті відоме великою кількістю артефактів з тих давніх часів та знаходиться посередині між найдавнішими свідченнями існування людей у Європі та на Кавказі, то науковці вирішили ретельно дослідити й датувати його знахідки. І так вони виявили, що Закарпаття може бути мостом, через який люди потрапляли до Європи.

Як вивчали королевські знахідки?

Дослідники взялися датувати кам'яні знаряддя, що їх знайшли у найнижчому пов'язаному з людьми шарі відкладень на місці королевського кар'єра. Для цього вони скористалися двома методами датування, основаними на вимірюванні у відкладах вмісту космогенних нуклідів.

Кам'яні знаряддя з Королева, що їх вивчали науковці. Roman Garba et al. / Nature, 2024

Кам'яні знаряддя з Королева, що їх вивчали науковці. Roman Garba et al. / Nature, 2024

Результати вказали, що відклади, у яких віднайшли артефакти людей, мають вік приблизно в 1,4 мільйона років. Це робить Королево найдавнішим підтвердженим місцем проживання людей у Європі з відомих. У Королеві не збереглися рештки скелета тодішніх мешканців, щоб визначити, до якого виду вони належали, але судячи з часу, вчені припускають, що це були представники людини прямоходячої (Homo erectus).

Що означають знахідки?

Автори дослідження вважають, що Королево є як просторовим, так і часовим мостом, що зв'язує місця проживання первісних людей на Кавказі та в південно-західній Європі. На те, що саме через територію Королева, хоч і не обов'язково виключно через неї, проходив шлях людей до Європи, вказують і подібності між його кам'яними знаряддями та знаряддями з локацій на Кавказі. Однак обмежена кількість знарядь з пам'яток у південно-західній Європі не дає змогу детально порівняти з ними королевські артефакти.

Про територію Королева як міст у Європу свідчать і результати моделювання клімату у той час. Так, приблизно 1,4 мільйона років тому територія Закарпаття переживала теплий міжльодовиковий період, який міг сприяти розселенню людей.

Інші знахідки археологів в Україні

🏚️ Біля Запоріжжя виявили рештки оселі, яку побудували ще 30 000 років тому. Це була сезонна домівка для первісних мисливців

⚔️ На Львівщині знайшли руїни укріплень віком 6 000 років. Це була дерев'яна огорожа висотою близько в три метри

🐎 На Тернопільщині відкопали поховання двох коней, датоване XV століттям до нашої ери. Вивчення скелетів свідчить, що за тваринами добре доглядали і не використовували понад міру