Відсутність корисного навантаження спричинила вибух ракети Starship у польоті

Вибух у другому випробувальному польоті надважкої ракети-носія Starship компанії SpaceX відбувся через відсутність на ній корисного навантаження. Як заявив Ілон Маск, через відсутність вантажу ракета не витратила весь рідкий кисень, і скидання надлишку спричинило займання. Через пожежу спрацювала система автоматичного припинення польоту, що призвело до вибуху, розповіло видання Space.com.

Starship у момент відділення першого ступеня у другому випробувальному польоті. SpaceX

Starship у момент відділення першого ступеня у другому випробувальному польоті. SpaceX

Чому з'явився надлишок кисню й чи полетять Starship у майбутньому?

Другий тестовий політ Starship відбувся 18 листопада минулого року й тривав близько десяти хвилин — за цей час вибухнули у повітрі обидва ступені ракети. Другий ступінь, який також має назву Starship й призначений для перенесення вантажу, дістався висоти близько 148 кілометрів — на 48 кілометрів вище, ніж проходить межа космосу. Утім, як тепер з'ясувалося, під час цього відбувався викид рідкого кисню, який використовується двигунами Raptor на Starship. Якби ракета несла додаткове навантаження, цей кисень би використався у польоті, але натомість його викид призвів до займання та вибуху. Ці дані врахують у наступному випробувальному польоті Starship, який запланований на лютий. Якщо третій політ стане успішним, Starship стане найвищою й найпотужнішою ракетою у світі, що зможе виводити на орбіту Землі до 100 тонн вантажу.

  • Перший випробувальний політ Straship відбувся 20 квітня 2023. Тоді обидва ступені ракети вибухнули на третій хвилині польоту на висоті 38 кілометрів над Землею.
межа космосу
Ця межа — так звана лінія Кармана, визначена межею космосу Міжнародною авіаційною федерацією