Відходи шахт у річках зменшили генетичне різноманіття форелі

Форель у забруднених відходами шахт річках виявилася менш генетично різноманітною, ніж форель із чистих річок. Хоча загалом риба здавалася здоровою в обох типах річок, але нестача різноманіття може свідчити про меншу здатність до пристосування та більшу загрозу для існування форелі з забруднених річок. Доля форелі особливо хвилює вчених, адже багато видів риб уже зникли через забруднення річок відходами з шахт. Дослідження опублікували британські вчені у журналі Diversity and Distributions.

Hunter Brumels / Unsplash

Hunter Brumels / Unsplash

Чим форель у забруднених річках відрізнялася від звичайної?

Форель у забруднених відходами шахт водах пристосувалася до високих концентрацій солей металів, зокрема свинцю та міді. І хоча мутації, які дозволили їй вижити у забруднених річках, можуть здаватися корисними, вони також зробили таку форель більш генетично ізольованою від її родичів з чистих річок.

Науковці вважають, що зменшити загрозу для виживання форелі можна двома способами. По-перше, якщо запобігти вимиванню металів під час дощів, то знизиться і рівень забрудненості річок. По-друге, якщо прибрати фізичні бар’єри на річках, такі як дамби, то форелі з забруднених річок зможуть обмінюватися генетичним матеріалом з іншими форелями, збільшуючи різноманіття.

Що ще відомо про забруднені води

🚱 Форель не єдина страждає через забруднення металами. Виявилося, що у тунці збереглися ті ж рівні ртуті, що і пів століття тому, попри намагання людей вберегти довкілля від забруднення нею.

🤨 Річки забруднюють не лише метали. Виявилося, що на всіх континентах вони також забруднені медикаментами. Ба більше, забруднення водойм амфетаміном зробило риб залежними, а від антидепресантів у воді раки стали сміливішими.

🧹 Із забрудненням водойм борються різними методами. Американські вчені запропонували неконвенційний метод: вони очистили воду від азоту та фосфору за допомогою чорнобривців. А німецькі інженери створили робота-медузу, який може збирати морське сміття.