Видалення шести молекул РНК змінило стать у мишей

Видалення шести молекул РНК спричинило повну зміну статі у зародків мишей з чоловічої на жіночу. Ці молекули РНК регулюють вироблення білків, важливих для формування та розвитку статевих органів, і зустрічаються як у найдавніших ссавців, так і в людей. Це відкриття допоможе краще зрозуміти механізми визначення статі плоду та його порушення. Дослідження опублікували у журналі Nature Communications.

Maggie Bartlett / NHGRI

Maggie Bartlett / NHGRI

Як зміни в РНК спричинили зміну статі?

Вчені дослідили шість мікроРНК — коротких послідовностей, які не кодують власні білки, але впливають на вироблення інших. Ці мікроРНК зустрічаються у всіх ссавців та регулюють експресію гена Sry, тобто збільшують чи зменшують вироблення відповідного йому білка. А цей білок безпосередньо відповідає за формування яєчок у самців ссавців.

Тож коли вчені видалили ці шість мікроРНК, ген Sry починав експресуватися на 12 годин пізніше. Через це у таких зародків не формувалися яєчка та інші чоловічі статеві органи. Ба більше, у таких зародків з’являлися матка та яєчники, які нічим не відрізнялися від таких у контрольних самок. Тобто, пригнічення вироблення «чоловічого» білка змінило стать мишей на жіночу. Вчені припускають, що таких результатів можна очікувати і в людей, адже ті самі шість мікроРНК впливають на визначення статі й у нас.

  • Це не перше втручання у геном мишей заради експериментів з потомством. Раніше японські дослідники вже перетворили сперматозоїди мишей на яйцеклітини, щоб отримати потомство від двох самців.
  • На відміну від ссавців, визначення статі у зелених черепах залежить від температури. І дослідники пропонують поливати їхні яйця холодною водою, щоб збільшити частоту народження саме самців, — це допоможе зберегти вид.