Яйця зелених черепах поливатимуть холодною водою, щоб з них вилупилися самці

Поливання яєць холодною морською водою дозволить збільшити кількість самців зелених черепах. Так дослідники планують принаймні частково виправити у черепах вагомий перекос статі у бік самок, що є наслідком потепління, пише New Scientist.

Щойно вилуплені зелені черепашенята. National Marine Sanctuaries / Wikimedia Commons

Щойно вилуплені зелені черепашенята. National Marine Sanctuaries / Wikimedia Commons

Чому не вистачає самців?

Стать у зелених черепах (Chelonia mydas) визначається не набором хромосом, як, наприклад, у людей, а температурою довкілля. Якщо яйця розвиватимуться за вищих показників температури — з них вилупляться самки, якщо за нижчих — самці. Тому глобальне потепління особливо різко позначається на популяціях цих тварин. На північних пляжах Великого бар'єрного рифу в Австралії, де живе одна з їхніх найбільших популяцій, зараз 99 відсотків черепашенят є самками. Екологи занепокоєні цим фактом і намагаються його виправити. Дослідження свідчать, що за температури 28,7 градуса з яєць вилуплюються самці, але за температури 28,1 градуса — приблизно порівну самців і самок. Тож надії покладають на охолодження яєць, зокрема поливанням.

Як поливати яйця, щоб з них вилупилися самці черепах?

Вчені з Австралії та Папуа — Нової Гвінеї закопали в кладки зелених черепах термометри та дійшли висновку, що можуть охолодити яйця на 1,3 градуса Цельсія, якщо поллють пісок над ними охолодженою за ніч морською водою. Це проста стратегія, яка може вберегти черепах від критичного зниження чисельності. Утім, деякі науковці занепокоєні, що вона може не спрацювати у великих масштабах, оскільки на пляжі кладки можуть перебувати на різних стадіях розвитку, тоді як охолодження буде ефективним лише на стадії визначення статті ембріона. Зараз дослідники ведуть переговори з організаціями, що доглядають за місцями гніздування зелених черепах на австралійських пляжах, щоб з їхньою допомогою перевірити доцільність охолодження кладок поливанням у великому масштабі.