Астрономія
Технології
Астрономія
Технології

Вертоліт піймав на гачок відпрацьований ступінь ракети Electron

Американська космічна компанія Rocket Lab вперше впіймала перший ступінь ракети Electron після його від'єднання. Це вдалося зробити за допомогою вертольота Sikorsky S-92, який зачепив на крюк парашут, що його випустив ступінь після зниження висоти. Через сильне навантаження пілоту довелося відпустити вантаж в море, де його підібрали з судна, щоб можливо, у майбутньому використати ступінь повторно. Трансляція ловлення доступна на YouTube-каналі Rocket Lab. Також про свій успіх компанія повідомила на своєму сайті.

Rocket Lab

Rocket Lab

Навіщо Rocket Lab ловила ракету?

Більшість призначених для виведення у космос корисного вантажу ракет є одноразовими. Тобто всі їхні компоненти після запуску руйнуються в атмосфері чи лишаються космічним сміттям поза нею. Так, наприклад, нещодавно верхній ступінь від частково багаторазової ракети Falcon 9 від сімейства ракет-носіїв Falcon компанії Ілона Маска SpaceX звинувачували у зіткненні з Місяцем.

Втім, у випадку ракет Falcon, від них лишається перший ступінь, який повертається після запуску на Землю, і який можна повторно використати. Хоча для повернення на космодром або платформу йому потрібно використовувати три двигуни, що мають систему запалювання для повторного запуску, це суттєво знижує вартість космічних польотів.

Falcon 9 безпосередньо перед тим, як вона успішно приземлилася на автономний безпілотний корабель-космопорт ASDS «Just Read the Instructions» у Тихому океані у 2017 році. SpaceX

Falcon 9 безпосередньо перед тим, як вона успішно приземлилася на автономний безпілотний корабель-космопорт ASDS «Just Read the Instructions» у Тихому океані у 2017 році. SpaceX

В іншої приватної космічної компанії, Rocket Lab, також є своя ракета-носій. Це Electron, перший запуск якого відбувся у 2017 році. Першопочатково її задумували як одноразову, однак вже у 2019 році компанія почала готуватися до спроб зловити перший ступінь своєї ракети, який модифікували для можливості повернення на Землю і повторного використання. Однак, враховуючи, що порівняно з Falcon 9, який майже вчетверо більший, Electron невелика, використовувати для повернення на Землю її частини додаткові двигуни не є доцільним. Тому у Rocket Lab обмежилися парашутом, а натомість замість звичного у цій галузі приземлення на воду, вирішили ловити ступінь ще до цього моменту — за допомогою вертольота.

Electron під час старту. Rocket Lab

Electron під час старту. Rocket Lab

Як ловити ракети на вертоліт?

Запуск ракети відбувся 3 квітня о 01:49 за київським часом з новозеландського космодрому на півострові Махіа. На борту з собою вона несла на сонячно-синхронну орбіту на висоті 520 кілометрів 34 супутники компаній Alba Orbital, Astrix Astronautics, Aurora Propulsion Technologies, E-Space, Spaceflight і Unseenlabs — тепер загальна кількість супутників, які запустили за допомогою Electron сягнуло 146.

Через дві з половиною хвилини після запуску перший ступінь ракети від'єднався від другого, який продовжив рух, та почав повертатися. За оцінками Rocket Lab, ступінь розігнався до швидкості у 8 300 кілометра на годину та нагрівся до 2 400 градусів за Цельсієм. На висоті 13 кілометрів над землею вдалося випустити парашут для гальмування, а на висоті 6 кілометрів — основний, який мав знизити швидкість ступеня до 36 кілометрів на годину.

На висоті 1 981 метра до ступеня на парашуті наблизився вертоліт Sikorsky S-92 з тросом і крюком, на який і вдалося підхопити ступінь за трос парашута. Вже о 02:08 за київським часом вертольоту вдалося впіймати ступінь, який він мав доставити на судно поруч. Однак пілот зіткнувся з неочікуваним навантаженням, і тому ступінь довелося відпустити. Він приводнився в океан, звідки його вже заберуть катером.

Rocket Lab

Тепер на повернений у рамках місії «Туди і назад» (There and Back Again) його тестуватимуть на придатність для повторного використання. Частина ж, яка потрапила у космос, має перетворитися на космічне сміття. Більше про нього ми розповідали у нашому матеріалі «Звідки береться космічне сміття?». А також нещодавно nauka.ua писала про спосіб прибирання цього сміття на так звану «поховальну орбіту» за допомогою буксирів.


Фото в анонсі: Rocket Lab