Астрономи змогли пояснити, чому Велика червона пляма Юпітера — шторм Сонячної системи — зменшилася. Виявилося, вона почала менше поглинати інші шторми на планеті, від яких залежить її розмір. Принаймні про це свідчить чисельне моделювання, проведене науковцями, яке тепер стане у пригоді й для прогнозування погодних явищ на Землі. Результати дослідження опубліковані в журналі Icarus.
Що виявили астрономи про «дієту» плями?
Ще у листопаді минулого року астрономи заявили, що Велика червона пляма Юпітера досягла свого найменшого в історії спостережень розміру — її діаметр оцінили у 12 500 кілометрів, що менше за діаметр Землі та втричі менше, ніж розміри плями оцінювали науковці у XIX столітті. І хоча відомо, що пляма зростає від поглинання сусідніх, але менших штормів, єдиної версії, чому вона зменшується, серед науковців немає. У своїй роботі дослідники Університету штату Північна Кароліна вирішили змоделювати процеси в атмосфері Юпітера на прикладі подібних феноменів на Землі — так званих теплових куполів, існування яких в атмосфері пов'язане із антициклонами.
Моделювання підтвердило, що розміри Великої червоної плями зростають пропорційно частоті та інтенсивності злиття з меншими штормами. А також виявилося що без них, принаймні у моделюванні, пляма наближається до зникнення вже за 950 днів. Наразі науковці не можуть сказати, чи зникне Велика червона пляма зовсім, але створена ними може допомогти вдосконалити моделі прогнозування торнадо й ураганів, а також змін клімату на Землі.
- Крім зменшення свого найбільшого шторму, Юпітер часто переживає і падіння у його атмосферу небесних тіл. Одну з таких подій вдалося зафіксувати астрономам аматорам.