Велика червона пляма Юпітера досягла найменшого в історії розміру

Найбільший шторм Сонячної системи — Велика червона пляма Юпітера — досягла найменшого в історії спостережень розміру. Сьогодні діаметр плями більш як у три рази менший, ніж його оцінювали астрономи у XIX столітті, пише видання Sky&Telescope.

Велика червона пляма на знімку «Вояджера-1». NASA / Wikimedia Commons

Велика червона пляма на знімку «Вояджера-1». NASA / Wikimedia Commons

Як і чому зменшується пляма?

Астрономи щонайменше 150 років спостерігають за Великою червоною плямою Юпітера — величезним антициклоном, який простягається на більш як 500 кілометрів у глибину в атмосфері планети-гіганта. Спостереження другої половини XIX століття засвідчили, що діаметр плями складає понад 40 тисяч кілометрів, що втричі більше за діаметр Землі. Але вже у 1979 році апарат «Вояджер-1» оцінив діаметр плями у 23 335 кілометрів, а телескоп «Габбл» у 2014 — у 16 500 кілометрів. Тепер астрофотограф і астроном-аматор Даміан Піч (Damian Peach) вирахував, що пляма стиснулася до 12 500 кілометрів у діаметрі — стала меншою за Землю, діаметр якої 12 756 кілометрів. Як свідчать астрономи, на зменшення плями впливають атмосферні течії навколо неї. Утім, остаточно вона навряд чи зникне — імовірно, вона зменшиться та постійно коливатиметься у розмірах, або ж потрапить у місце з менш активними вітрами, що уповільнить зменшення.

  • Раніше з'ясувалося, що взаємодія з іншими антициклонами прискорила обертання Великої червоної плями Юпітера, що також призвело до її деформації.