Смертність від раку шийки матки серед молодих жінок у США знизилася на 62 відсотки за період з 2013 по 2021 рік. Науковці вважають, що це наслідок впровадження у 2006 році вакцинації від вірусу папіломи людини (ВПЛ) для профілактики раку шийки матки. Нові результати свідчать про ефективність такої політики та можливість її використання у країнах, де частота заражень ВПЛ і раку шийки матки залишаються високими, у тому числі через поширеність незахищеного сексу. Дослідження опублікували в журналі JAMA.
Художнє зображення раку шийки матки, викликаного вірусом папіломи людини. www.scientificanimations.com / Wikimedia Commons
Як вакцинація була пов’язаною зі зниженням частоти раку?
Враховуючи те, що інфекція ВПЛ є значним фактором ризику раку шийки матки, науковці порівнювали смертність жінок до 25 років від цього виду раку у 1992 по 2021 рік, тобто у періоди до та після впровадження вакцинації від ВПЛ. Як виявилося, у період між 2012 та 2019 роками поширеність раку шийки матки знижувалася щорічно на 12 відсотків, а загалом за ці вісім років знизилася на 65 відсотків.
До впровадження вакцинації, у 1990-х смертність складала 50-60 жінок кожні три роки, у 2013-2015 роках уже становила 35 смертей, а у 2019-2021 — лише 13 смертей за три роки. Це свідчить про те, що вакцинація від ВПЛ може допомогти з повним викоріненням раку шийки матки, але її темпи є недостатньо швидкими. Навіть у США станом на 2024 рік лише близько 60 відсотків підлітків отримали дозу вакцини, попри ціль у 80 відсотків вакцинованих до 2030 року. Найбільше потребують впровадження доступу до вакцинації країни з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає більшість смертей від раку шийки матки.
Що ще відомо про ВПЛ і рак
👄 Вірус папіломи людини може уражати й чоловіків, викликаючи зниження імунітету та некроз сперми. А вакцинація дорослих чоловіків від цього вірусу може знизити частоту раку ротової порожнини та глотки.
💉 Вакцинація жінок від ВПЛ також може на 55 відсотків знизити частоту раку вагіни, кількість випадків якої у світі стрімко зросла, особливо у країнах із низьким індексом людського розвитку.
📉 Нова терапія раку шийки, яка поєднує короткий курс хімієтерапії та більш тривале лікування хіміє- та променевою терапією, знизила смертність серед пацієнток на 40 відсотків.