Інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ) пов’язали з підвищеним рівнем некрозу сперматозоїдів, тобто їх відмирання, попри відсутність значних змін у стандартних параметрах якості сперми чоловіків. При цьому, більш небезпечними виявилися віруси з групи високого ризику (HR-HPV), які частіше стають причиною утворення пухлин, ніж віруси з групи низького ризику (LR-HPV), які викликають доброякісні новоутворення. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Cellular and Infection Microbiology.
Наскільки поширеною була інфекція ВПЛ?
Дослідження провели на 205 пацієнтах, які відвідували урологічну клініку. Їхню сперму оцінювали за класичними параметрами: вмістом живих клітин, здатних пошкоджувати ДНК активних форм кисню та імунологічними показниками. Крім того, науковці виявляли віруси ВПЛ HR-HPV та LR-HPV за допомогою ПЛР-тесту.
Як виявилося, у 19 відсотків чоловіків зустрічався вірус папіломи людини, і в 74 відсотках випадків зустрічалися саме варіанти, які належали до групи HR-HPV. Інфікування вірусами HR-HPV було пов’язаним з підвищеним виробленням активних форм кисню, які можуть викликати окисний стрес клітин та пошкоджувати геном.
Крім того, у чоловіків з HR-HPV спостерігалися знижені рівні прозапальних сполук та імунних клітин у спермі, що вказує на локальне зниження імунітету. Це може підвищувати ризик передачі інфекції статевим партнерам. А от інфікування вірусами LR-HPV було пов’язаним з підвищеним рівнем прозапальних сполук. Такі результати підкреслюють важливість виявлення генотипу ВПЛ у чоловіків, адже різні його варіанти неоднаково впливають на репродуктивне здоров’я чоловіків та ризик передачі інфекції.
- Найдавніші сліди вірусу папіломи людини вдалося виявити у кістках неандертальця віком 50 тисяч років. Крім нього, знайшли також сліди давніх версій герпес- та аденовірусу.
- Як вважають науковці, вакцинація від вірусу папіломи людини може запобігти поширенню раку вагіни, 18 тисяч нових випадків якого зафіксували у 2020 році.