Незахищений секс та ВІЛ підвищили ризик раку вагіни у світі

Кількість випадків раку вагіни зросла у всьому світі, що показало ретроспективне дослідження: у 2020 році було майже 18 тисяч нових випадків цього рідкісного виду раку. При цьому, ризик збільшувався у країнах із низьким індексом людського розвитку, таких як Малаві та Намібія. Головними факторами ризику цього виду раку назвали незахищений секс та інфікування вірусом імунодефіциту людини. Результати дослідження опублікували у журналі BJOG.

Unsplash

Unsplash

Що ще дізналися про поширеність хвороби?

Згідно з дослідженням, у 2020 році рак вагіни траплявся з частотою 0,36 випадка на 100 тисяч людей. Він у три рази частіше зустрічався у жінок віком більше 50 років: у цій віковій групі зафіксували 10 тисяч нових випадків, порівняно із 3303 випадками у віковій групі від 15 до 49 років. Рак вагіни найчастіше траплявся у Південній та Центральній Азії, а також у Південній Африці.

Дослідивши поширеність цього раку у світі, науковці визначили, що паління, вживання алкоголю та ожиріння не були суттєвими факторами ризику появи раку вагіни. При цьому, оскільки найчастіше цей вид раку зустрічався у нерозвинених країнах, дослідники відзначили, що вплив може мати низький рівень освіти стосовно ризиків незахищеного сексу та вірусу імунодефіциту людини. Боротися із цим запропонували за допомогою сексуальної освіти та вакцинації від вірусу папіломи людини, яка може запобігати 55 відсоткам випадків раку вагіни.

  • А от оральні гормональні контрацептиви, як прогестагенові, так і комбіновані, виявилися відповідальними за збільшений ризик раку молочної залози.