Вакцина від кокаїнової залежності зменшила тягу до наркотика

Вакцина для боротьби з залежністю від кокаїну зменшила тягу до наркотика та його рівень у сечі в перших семи учасників клінічного випробування. Вона стимулює вироблення в організмі антитіл проти кокаїну, які не дають наркотику потрапляти в мозок і спричиняти психоактивний ефект. Дослідники сподіваються, що ця розробка допоможе боротися з залежністю від кокаїну, особливо у людей, які вживають протягом довгого часу та не можуть позбутися її іншими способами. Про це розповів New Scientist.

Вакцина від кокаїнової залежності зменшила тягу до наркотика. Pexels

Вакцина від кокаїнової залежності зменшила тягу до наркотика. Pexels

Як випробовували вакцину від наркотичної залежності?

Зазвичай ліки від наркотичної залежності блокують рецептори, з якими зв’язується наркотик, але в такому разі їх потрібно приймати постійно, поки не зникне звичка вживати. Тому дослідники вирішили націлити на наркотик власну імунну систему організму. Для цього вони приєднали до оболонки знешкодженого аденовірусу молекулу, що за структурою нагадує кокаїн, але не має психоактивних властивостей. Так вірус активував імунну відповідь, імунні клітини вчилися розпізнавати кокаїн і виробляли антитіла проти нього. Ці антитіла пізніше зв’язувалися з реальним кокаїном, якщо людина вживала, і не давали йому проникати в мозок до його рецепторів.

Така вакцина пройшла перший етап клінічних випробувань, у якому науковці в основному оцінювали її безпечність. Протягом восьми місяців 10 учасникам щомісячно робили ін’єкції: семеро отримали справжню вакцину, а ще троє — плацебо. У порівнянні з групою плацебо, отримання вакцини на 17 відсотків знижувало ймовірність виявлення слідів приймання кокаїну в сечі. Крім того, учасники повідомили про зниження на 27 відсотків тяги до наркотика. При цьому до початку випробування всі учасники були сильно залежними від кокаїну. Вакцина також виявилася безпечною: лише в одного учасника виявили побічні ефекти, але він приймав плацебо. Тож дослідники планують наступний етап випробувань, у якому ретельніше вивчать ефективність такої вакцини.

Як борються з залежністю від кокаїну

🧠 Дослідники виявили, що навіть у низьких дозах кокаїн може спричиняти психоактивний ефект — усе через рецептори на поверхнях нейронів, які сильно споріднені з молекулою наркотика.

🥃 Ліки для боротьби з психоактивною залежністю виявилися ефективними у другій фазі клінічних випробувань, знизивши тягу до кокаїну та алкоголю одночасно.

💊 А чоловіку з надмірною вагою препарат від ожиріння семаглутид допоміг позбутися ще й залежності від кокаїну, адже він впливає на систему винагород у мозку.