В Індонезії знайшли рештки предків «людей-гобітів» віком у 700 тисяч років

Палеонтологи виявили в Індонезії рештки людей, що жили 700 тисяч років тому, й могли бути предками «людей-гобітів» — давніх карликових людей виду Homo floresiensis, рештки яких раніше виявили у країні. За фрагментом плечової кістки знайденої дорослої особини науковці оцінили її зріст у близько метра, що навіть менше зросту Homo floresiensis, який оцінюють у 121 сантиметр. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Половина плечової кістки, що належала знайденому виду людей. Yousuke Kaifu

Половина плечової кістки, що належала знайденому виду людей. Yousuke Kaifu

Звідки в Індонезії карликові люди?

Нові рештки виявили під час розкопок у Мата Менґе на індонезійському острові Флорес. Їхній аналіз засвідчив, що люди, яким вони належали, були істотно меншими за пізніших представників Homo floresiensis, що жили 60-100 тисяч років тому. Зокрема, знайдена плечова кістка була на 9-16 відсотків коротшою та тоншою, ніж у пізніших представників виду, а зуби, верхнє ікло та моляр з нижньої щелепи, — меншими на одну п’яту.

Зважаючи на вік знахідок, науковці зробили висновок, що карликовість виникла невдовзі після прибуття предків H. floresiensis на Флорес близько 1 мільйона років тому. Дослідження також виявило морфологічні схожості їхніх решток з яванськими H. erectus, тобто людиною прямоходячою, що підтримує гіпотезу про походження карликових людей від цього виду, а не від більш ранніх африканських гомінідів.

Нові рештки Homo floresiensis, які знайшли в Індонезії. Kaifu et al. / Nature Communications, 2024

Нові рештки Homo floresiensis, які знайшли в Індонезії. Kaifu et al. / Nature Communications, 2024

  • Інший представник карликових предків людей, Homo naledi, створив в Африці найдавніше відоме місце поховання — йому щонайменше 200 тисяч років і воно містить рештки трьох представників цього виду.