Гризунів запідозрили у використанні ультразвуку для покращення нюху

Біологи припустили, що гризуни видають ультразвуковий писк для того, щоб краще відчувати запахи, адже зазвичай гризуни пищать перед тим, як щось чи когось обнюхати. Як вважають дослідники, ультразвук може спричиняти злипання молекул запашних речовин у повітрі, завдяки чому тварини краще їх вловлюють. Якщо припущення підтвердять експериментально, то це розширить наші знання про соціальну поведінку гризунів, для яких є важливими як звукові, так і нюхові сигнали. Про це розповіли у статті журналу Neuroscience & Biobehavioral Reviews.

GIPHY

GIPHY

Як пов’язали ультразвук та нюх?

Науковці припустили, що особливо корисним ультразвук може бути у сприйнятті феромонів, за вловлювання яких у пацюків відповідає вомероназальний орган у носовій перегородці. Як вважають дослідники, ультразвуковий писк орієнтує потоки повітря навколо голови пацюків і мишей таким чином, щоб якнайбільше феромонів дісталося цього органа. У людей вомероназальний орган відсутній, через що вони не можуть сприймати запахи так добре, як гризуни.

Таку здогадку підтримує і той факт, що позбавлені здатності пищати гризуни значно гірше сприймають феромони. Їм потрібно на це більше часу, що впливає на їхні соціальні взаємодії, адже феромони є тими сигналами, які дозволяють їм розрізняти родичів і ворогів. Подальше вивчення активації вомероназального органа у гризунів залежно від писку проллє світло на те, як два органи чуття у них можуть взаємодіяти не тільки на рівні сигналів у мозку, але й за активного використання одного органа для підсилення чутливості іншого.

Як використовують нюх інші тварини

🐝 Нюх бджіл використали науковці для вловлювання біомаркерів раку легень та розрізнення кількох його видів між собою. Тепер з їх допомогою сподіваються розробити біосенсор, який визначатиме рак легень за подихом.

🐶 У собак різних порід нюх виявився однаково чутливим, а будова носа — ідентичною. Тож краща здатність до винюхування у деяких порід може бути пов’язаною з дресуванням, а не особливостями самих собак.

🧬 Гарний нюх мають рідкісні австралійські тварини білбі. Як виявилося, значну частину їхнього геному, який є найбільшим серед сумчастих, складають пов’язані з нюховими рецепторами гени.

👃 А от у чоловіків запах жіночих сліз зумів знизити агресивність. Як визначили науковці, він активував пов’язані з нюхом і агресією ділянки мозку, зменшуючи активність останніх.