У «стерильних» приміщеннях для випробування космічних апаратів знайшли 26 нових видів бактерій

У стерильних приміщеннях, у яких NASA проводить випробування космічних апаратів, науковці виявили 26 нових видів бактерій. Серед них були штами з підвищеною здатністю формувати біоплівки, тобто покриття зі слизу, яке захищає їх від мийних засобів. Хоча бактерії навряд можуть нашкодити самим космічним апаратам, але апарати можуть занести їх на інші планети чи супутники, де ці земні бактерії помилково сприймуть за сліди життя. Дослідження опублікували в журналі Microbiome.

Деякі з 26 видів бактерій під електронним мікроскопом. Schultz et al. / Microbiome, 2025

Деякі з 26 видів бактерій під електронним мікроскопом. Schultz et al. / Microbiome, 2025

Якими виявилися знайдені в стерильних кімнатах NASA бактерії?

Науковці взяли проби зі стерильних кімнат, у яких проводили тестування обладнання для зонда «Фенікс», який приземлився на Марсі у 2008 році та кілька місяців досліджував історію та поведінку води на супутнику. Вони виявили 53 штами бактерій, що належали до 26 невідомих науці видів. Частина з цих бактерій виявилася здатною утворювати спори, що потенційно дозволило б їм краще виживати за межами Землі.

Зонд «Фенікс» під час випробувань у стерильних кімнатах NASA. NASA / JPL-Caltech / UA / Lockheed Martin

Зонд «Фенікс» під час випробувань у стерильних кімнатах NASA. NASA / JPL-Caltech / UA / Lockheed Martin

У здатних утворювати спори бактерій і представників класу Actinobacteria науковці виявили й інші механізми захисту, такі як підвищена стійкість до радіації та здатність відновлювати пошкоджену ДНК. Також у бактерій зі стерильних приміщень NASA знайшли деякі корисні для людини властивості. Так у бактерій Agrococcus phoenicis, Microbacterium canaveralium і Microbacterium jpeli знайшли здатність виробляти пептид, який застосовують для зберігання їжі свіжою та в біомедицині. У двох видів роду Sphingomonas знайшли здатність виробляти корисний для зору антиоксидант, а в Georgenia phoenicis — протимікробні та протиракові сполуки.

Загалом же відкриття свідчить про те, що навіть суворі умови стерильності в NASA не забезпечують на сто відсотків захист від бактерій. Це вказує на необхідність розробляти нові методи захисту від бактерій та оцінювати результати місій, які вказують на виявлення позаземного життя.

Як земні мікроорганізми почуваються за межами нашої планети

🌚 Науковці не вперше попереджають про те, що бактерії можуть помилково сприйняти за сліди позаземного життя. Наприклад, на Місяці спори бактерій можуть зберігатися до пів століття.

🪨 І навіть робота зі зразками з космосу у стерильних умовах не вберегла їх від зараження бактеріями — так науковці забруднили зразки з астероїда Рюґу.

🦠 Бактерії з МКС виявилися стійкими до антибіотиків і здатними витримувати умови мікрогравітації. А для захисту астронавтів від їхніх власних бактерій поверхні МКС запропонували заселити корисними бактеріями.