МКС запропонували забруднити мікробами з Землі

Міжнародну космічну станцію (МКС) мікробіологи визнали занадто стерильною та запропонували забруднити вільноживучими мікробами з Землі. Як зазначають науковці, перебування у замкнутому просторі, де астронавти контактують лише з тими бактеріями, які занесли самі, може погіршувати роботу їхньої імунної системи та призводити до захворювань. Тому науковці пропонують заселити МКС також нешкідливими бактеріями з ґрунту й води, контакт з якими допомагає підтримувати імунітет. Дослідження опублікували в журналі Cell.

Позначене кольорами забруднення поверхні бактеріями у різних модулях МКС (фіолетовий колір означає низький рівень забруднення, жовтий — високий). У вбиральні найбільш часто траплялися бактерії, що трапляються в сечі (L) та калі (M), а в кухонному модулі — бактерії з ротової порожнини (N) та їжі (O). Salido et al. / Cell, 2025

Позначене кольорами забруднення поверхні бактеріями у різних модулях МКС (фіолетовий колір означає низький рівень забруднення, жовтий — високий). У вбиральні найбільш часто траплялися бактерії, що трапляються в сечі (L) та калі (M), а в кухонному модулі — бактерії з ротової порожнини (N) та їжі (O). Salido et al. / Cell, 2025

Які бактерії живуть на МКС?

Науковці проаналізували понад 800 зразків мікробіому з поверхонь у різних модулях американської частини МКС, це в 10 разів більше, ніж у попередніх подібних дослідженнях. Як з’ясувалося, бактерії з МКС мали низьке різноманіття, а на поверхнях було багато слідів хімічних речовин для дезінфекції. Така ситуація спостерігається і в містах на Землі, де люди менше контактують з природою та бактеріями, що вільно живуть у ґрунті.

Дослідники також з’ясували, що мікробний склад поверхонь відрізнявся залежно від модуля, в якому взяли зразок. Так у кухонному модулі було більше бактерій, які зустрічаються на поверхні продуктів, а у вбиральні — пов’язаних з випорожненнями. Як вважають науковці, постійний контакт із тими бактеріями, які живуть на та в тілі людини може погіршувати здатність імунної системи реагувати на патогени чи, навпаки, спричиняти небажані автоімунні реакції.

Тож на МКС, а також у майбутніх середовищах проживання астронавтів на Місяці й Марсі науковці пропонують підтримувати здорову мікробіоту шляхом внесення непатогенних бактерій.

Як бактерії почуваються в космосі

🍄 Раніше науковці з’ясували, що бактерії, які складають основу чайного гриба, можуть виживати мінімум півтора року в марсіанських умовах, які симулювали на МКС.

🦠 А бактерії з самої МКС виявилися пристосованими до життя за межами Землі — вони розвинули стійкість до антибіотиків і протидіють руйнуванню клітин через мікрогравітацію.

🕐 Між іншим, астронавтам часом доводиться ділити житло з бактеріями досить довго. Так повернення астронавтів, яких доставили на МКС у модулі Starliner компанії «Боїнг» знову відстрочили.