Земні бактерії запідозрили в забрудненні місячної поверхні на щонайменше пів століття

Моделюючи вплив умов на Місяці на земні мікроорганізми, науковці з’ясували, що у місячних кратерах бактерії можуть виживати протягом десятків років, а в затінених ділянках — до пів століття. Це може вплинути на виявлення слідів життя не лише на Місяці, але й на інших планетах, на яких коли-небудь сідали апарати з Землі. Дослідження представили на Конференції з питань дослідження Місяця та планет.

Кратер Шеклтон, який є однією з затінених ділянок на Місяці. LROC / ShadowCam / NASA / KARI / ASU

Кратер Шеклтон, який є однією з затінених ділянок на Місяці. LROC / ShadowCam / NASA / KARI / ASU

Як дізналися про забруднення Місяця бактеріями з Землі?

Науковці досліджували ділянки Сонячної системи, де могли б вижити земні бактерії, що утворюють спори для переживання несприятливих умов, як Bacillus subtilis. Серед таких ділянок, які до того ж скоро відвідають люди, що можуть принести з собою ці бактерії, є кратери вічної тіні на Місяці. Стіни цих кратерів захищають їх від впливу агресивного сонячного випромінювання, що руйнує живі організми на небесних тілах без магнітного поля й озонового шару.

Зменшення мікробного забруднення з часом у кратерах Шеклтон (зліва) і Фаустіні (справа). Синій колір позначає місця, де бактерії виживатимуть найдовше, червоний — де найменше. Moores et al., 2025

Зменшення мікробного забруднення з часом у кратерах Шеклтон (зліва) і Фаустіні (справа). Синій колір позначає місця, де бактерії виживатимуть найдовше, червоний — де найменше. Moores et al., 2025

За підрахунками науковців, для двох вічно затінених кратерів — Шеклтона на південному полюсі Місяця та розташованого поруч Фаустіні — період для майже повного знищення занесених в них бактерій складає понад 30 років. А для подвійно затінених регіонів, таких як дно меншого кратера на дні кратера Фаустіні, якого майже не досягає ультрафіолет, цей період становить аж 46,5 року. Ба більше, попередні дослідження показали, що прості амінокислоти, зокрема гліцин, можуть зберігатися в мільйон разів довше за самі живі організми, з яких походять. Тож сліди бактерій залишатимуться на Місяці протягом десятків мільйонів років.

  • Побоювання науковців щодо забруднення космосу земними бактеріями не марні — нещодавно виявилося, що знайдені в астероїді Рюгу мікроорганізми мали земне походження.
  • Для пошуку слідів життя на інших планетах є й інша перешкода: науковці з’ясували, що хімічні реакції за участі кремнію можуть призводити до появи протоклітин, які нагадують живі організми, хоча такими не є.