У США схвалили вакцину для вагітних проти респіраторно-синцитіального вірусу

Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) дало дозвіл на використання вакцини проти респіраторно-синцитіального вірусу у вагітних. Таке рішення покликане запобігти розвитку важких інфекцій нижніх дихальних шляхів у дітей віком від народження до шести місяців, які особливо вразливі до важкого протікання інфекції. Про це повідомляється на сайті управління.

ArtMarie / Getty Images

ArtMarie / Getty Images

Чим обумовлене таке рішення?

Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) є поширеним високозаразним збудником інфекцій нижніх дихальних шляхів. Найбільшу загрозу він становить для дітей, особливо у перший рік життя, та літніх людей. Навесні 2023 року FDA схвалило першу вакцину проти РСВ, яка призначається для старших за 60 років людей. Зараз настала черга препарату Абрисво (Abrysvo) від фармкомпанії Pfizer, що має захистити дітей від народження і до шести місяців. Для цього єдине щеплення вакциною має пройти мати ще на 32-36 тижнях вагітності.

Яка ефективність щеплення?

Випробування препарату на близько 7 000 вагітних показало, що Абрисво зменшує ризик важкої хвороби нижніх дихальних шляхів, спричиненої РСВ, на 81,8 відсотка у перші 90 днів життя дитини та на 69,4 відсотка у перші 180 днів після народження. Ще вищою є ефективність при щепленні у рекомендований період 32-36 тижнів вагітності.

Побічні дії щеплення, якщо проявлялися, то найчастіше це були тимчасові біль у місці ін'єкції, головний біль чи м'язовий, а також нудота. У невеликої кількості вагітних відмітили небезпечне підвищення кров'яного тиску (в 1,8 відсотка щеплених та 1,4 відсотка невакцинованих) та передчасні пологи (в 5,7 відсотка щеплених та 4,7 відсотка невакцинованих). Наразі неможливо встановити, чи пов'язані ці випадки з вакциною, тож Управління вимагає від фармацевтичної компанії постмаркетингового дослідження вакцини, зокрема щодо можливого ризику народження дитини з низькою вагою та жовтяницею.

  • Як ми нещодавно розповідали, РСВ небезпечний не лише сам по собі, а й через здатність зливатися із вірусом грипу при одночасній інфекції. Це робить збудника грипу стійкішим до виявлення імунною системою та агресивнішим.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!

постмаркетингового дослідження
Реєстрація призначень та побічних ефектів лікарського препарату, після того, як його випустили на ринок. Дозволяє виявити та перевірити можливі рідкісні побічні дії засобу, які не вдається помітити на відносно невеликій та однорідній вибірці учасників клінічного випробування препарату.