У шкірі вперше виявили гемоглобін

У клітинах верхнього шару шкіри вперше виявили експресію генів гемоглобіну — сполуки, що у крові відповідає за перенесення кисню. Як свідчать попередні досліди, у шкірі гемоглобін виконує захисну функцію, запобігаючи пошкодженню клітин від ультрафіолетового випромінювання. Про дослідження у Journal of Investigative Dermatology пише New Atlas.

Кератиноцит. Torsten Wittmann / University of California / San Francisco

Кератиноцит. Torsten Wittmann / University of California / San Francisco

Як виявили гемоглобін у шкірі?

Дослідники Центру інтегративних медичних наук RIKEN проаналізували, які сполуки виробляються клітинами різних шарів шкіри у людей і мишей, щоб зрозуміти, як цей великий орган захищає організм від шкідливих факторів довкілля. З'ясувалося, що й у гризунів, і в людей кератиноцити — клітини верхнього шару шкіри — експресують гени білка гемоглобіну. До вироблення гемоглобіну не кров'яними клітинами може призводити оксидативний стрес, коли клітини ушкоджуються реактивними формами кисню. Оскільки до утворення реактивних форм кисню може призводити ультрафіолетове випромінювання, вчені припустили, що гемоглобін у шкірі захищає саме від нього. І в дослідах підтвердилося, що під впливом ультрафіолетових променів А, на які припадає 95 відсотків сонячного випромінювання на Землі, кератиноцити починають активніше експресувати гени гемоглобіну. При цьому у мишей, яким заблокували експресію цих генів у клітинах шкіри, після опромінення були суттєво вищі рівні реактивних форм кисню в кератиноцитах, що підтверджує захисну роль гемоглобіну.

  • А пігмент меланін вберіг чорнобильських жаб від потужної радіації: амфібії з чорною шкірою виявилися поширенішими у сильно забруднених регіонах зони відчуження.