У мумії з Південної Америки віком 800 років знайшли тату з рідкісного в той час матеріалу
У мумії жінки з Південної Америки віком близько 800 років знайшли татуювання з мінералу магнетиту, який раніше не виявляли в тогочасних тату. Однак науковці не знають ані того, де точно була похована жінка, ані культури, до якої вона належала. Науковці сподіваються, що порівняння її з іншими похованнями того часу допоможе зрозуміти, яку роль тоді відігравали татуювання в культурі. Дослідження опублікували в Journal of Cultural Heritage.

Татуювання на щоці мумії: вигляд при натуральному освітленні (a), під інфрачервоним освітленням (b) і на штучно колоризованому фото (c). Mangiapane et al. / Journal of Cultural Heritage, 2025
Як виявили татуювання 800-річної давності?
Виявлення татуювань на людських рештках ускладнює те, що зазвичай шкіра з м’якими тканинами швидко руйнується. Утім науковці досліджували рештки жінки з музею в Мілані, які добре збереглися внаслідок природної муміфікації в дуже сухих умовах. Хоча невідомо, як саме вона потрапила до музею, сидяче положення, у якому поховали жінку, вказує на ритуальні практики з регіонів поблизу гір Анд у Південній Америці.

S-подібне татуювання на руці мумії: вигляд при натуральному освітленні (a), під інфрачервоним освітленням (b) і на штучно колоризованому фото (c). Mangiapane et al. / Journal of Cultural Heritage, 2025
Збережені м’які тканини мумії науковці вивчали за допомогою аналізу відбиття інфрачервоних променів різної довжини хвилі. Так вдалося виявити на тілі жінки татуювання, які було майже неможливо розгледіти при натуральному освітленні. Дослідники виявили на обох щоках мумії по три паралельні лінії, що йшли від вуха до кутиків губів, а на зап’ястку — S-подібний малюнок. Оскільки тату були на непокритих одягом частинах тіла, дослідники припускають, що вони мали на меті показувати соціальний статус жінки або мали декоративне призначення.
Хімічний склад чорнил для татуювання визначали поєднанням кількох методів, таких як сканувальна електронна мікроскопія та раманівська спектроскопія. У цьому чорнилі не виявили слідів вугілля, яке є основним пігментом давніх тату в усьому світі, зате знайшли мінерали магнетит і піроксени. Тепер дослідники хочуть з'ясувати, чи не використовували ці матеріали для татуювань інших людей, похованих у той час у Південній Америці.
Що науковці дізнаються про минуле з дослідження мумій
😱 Як виявилося, відкритий рот у мумії «жінки, що кричить» з Єгипту дійсно свідчить про передсмертний крик в агонії, а не просту недбалість бальзамувальників.
😳 Австрійські бальзамувальники тим часом використали для збереження тіла священника незвичний підхід: наповнили тіло сумішшю для бальзамування через анус.
👃 Дослідники запропонували використовувати запах мумій для визначення ступеня їхньої збереженості. Вивчені ними мумії мали пряний, деревний і солодкий аромат.