Запах єгипетських мумій виявився солодким і деревним
Археологи проаналізували запахи від єгипетських мумій і визначили, що вони здебільшого пахнуть солодко, пряно чи деревиною. Що цікаво, хімічний аналіз допоміг виявити у повітрі навколо мумій запашні речовини, які зазвичай пов’язують з іншими, наприклад, квітковими ароматами. Науковці вважають, що поєднання вивчення запаху та речовин навколо мумій може допомогти визначати рівень того, наскільки добре вони збережені. Дослідження опублікували в Journal of the American Chemical Society.

Усі запахи, які виявили у зразках мумій. Strlič et al. / Journal of the American Chemical Society, 2025
Хто згодився нюхати єгипетські мумії?
Науковці запросили вісьмох спеціалістів з ароматів для вивчення повітря, яке викачали з контейнерів із муміями. Їхнє сприйняття запахів порівнювали з тими хімічними сполуками, які науковцям вдалося визначити у цьому повітрі. Це зробили тому, що людське сприйняття запаху не завжди відповідає тому, з яким запахом пов’язують певну сполуку. Наприклад, дві сполуки з квітковим і трав’янистим ароматом можуть давати деревний чи навіть неприємний запах.

Саркофаги мумій, у які поміщали пристрій для викачування з них повітря — його запах і хімічний склад досліджували науковці. Strlič et al. / Journal of the American Chemical Society, 2025
Дослідники встановили чотири основних джерела запаху мумій: суміш для муміфікації, продукти життєдіяльності мікробів, рослинні олії та пестициди, які використовують для збереження мумій. Утім науковцям не вдалося виявити запахи, що свідчили би про кращий або гірший рівень збереженості мумії. Крім того, вони з’ясували, що деякі матеріали, такі як рослинні олії, використовували й у суміші для муміфікації в Давньому Єгипті, і сучасні працівники музеїв для збереження цих мумій.
Попри це науковці не планують відмовлятися від підходу вивчення рівня збереженості мумій за їхнім запахом. Вони вже встановили, що запах від мумій, які зберігають у контейнерах для експозиції, сильніший за запах від мумій, які знаходяться на складі в менш щільних обгортках. Як вважають дослідники, це свідчить про доцільність зберігати мумії саме в таких контейнерах. Вони також хочуть дослідити мумії, які не піддавали дії матеріалів для збереження, щоб порівняти їхній запах і стан із такими у музейних мумій.
- Археологи дослідили рештки суміші для бальзамування, яку використовували для муміфікації годувальниці єгипетського фараона Аменхотепа II. Визначивши її склад, дослідники відтворили і її аромат, який назвали «Запахом вічності».