У квантовий комп'ютер вмістили рекордні 48 логічних кубітів

Американська компанія QuEra представила перший квантовий комп'ютер, у якому є 48 логічних кубітів — квантових бітів, які необхідні для уникнення помилок при обчисленнях. Досі найбільша кількість таких кубітів у квантових комп'ютерах не перевищувала п'яти, повідомляє New Scientist. Стаття вчених про комп'ютер опублікована у Nature.

QuEra

QuEra

Як логічні кубіти виправляють помилки?

Квантові комп'ютери переважають традиційні у масштабах обчислення, адже кубіти у них мають більше станів, ніж «0» і «1», ніж звичайні біти. Утім, кубіти схильні втрачати записану інформацію через вплив зовнішніх чинників, як-от зміни температури. Щоб їх контролювати, науковці використовують так звані логічні кубіти — групи з кількох квантово заплутаних кубітів, які завдяки розташуванню та кодам корекції можуть виявляти та виправляти помилки один одного. Для свого комп'ютера, де кубітами слугують утримувані лазером атоми рубідію, фахівці QuEra зібрали 280 з них у групи, утворивши одночасно 48 логічних кубітів. Попередні тести показали, що ці кубіти призводять до менших помилок в обчисленнях, ніж якби їх проводили зі звичайними кубітами. Вчені сподіваються, що їхній підхід до створення великих груп логічних кубітів допоможе у розробці стійких до помилок масштабних квантових комп'ютерів на тисячах кубітах.

  • Нещодавно одразу два квантові комп'ютери вперше подолали межу у тисячу кубітів. Компанія Atom Computing створила комп'ютер на 1 180 кубітах, а IBM використала 1 121. До того найбільший квантовий комп'ютер мав 433 кубіти.