Туристи змусили африканських тварин змінити час відвідування водопою
Через присутність туристів поблизу водопою африканські тварини змінили свій час відвідування водойм. Нічні хижаки почали частіше відвідувати водопій удень, тоді як травоїдні тварини, щоб уникнути хижаків, приходили вночі. Оскільки туризм в Африці є важливим джерелом доходу для програм захисту тварин, науковці шукають шляхи обмежити його вплив на поведінку тварин. Дослідження опублікували в журналі Journal of Zoology.

Зображення з камер, за допомогою яких стежили за приходом до водопою різних тварин: левів (a), слонів (b), гієн (c), жирафів й імпал (d). Patterson et al. / Journal of Zoology, 2025
Життя яких тварин змінилося через прихід людей?
Науковці спостерігали за тваринами в заповіднику в Намібії, в тій його частині, де основним джерелом води є створене людиною. Як виявилося, нічні хижаки, такі як леви, гієни та шакали, почали частіше відвідувати водопій удень. Імовірно, вони зробили це для того, щоб частіше перетинатися з травоїдними тваринами. Так до приходу людей три чверті пар хижак-жертва не перетиналися на водопої, а після — понад половина пар почали перетинатися.
У відповідь на зміну активності хижаками травоїдні тварини, такі як зебри, антилопи дуїкери та антилопи-стрибуни, почали частіше навідуватися до водопою вночі. Один вид тварин, жираф, через присутність людини взагалі почав рідше відвідувати водопій. Така зміна поведінки для уникання хижаків може становити загрозу для травоїдних тварин, адже зі зміною часу відвідування водопою їм важче підтримувати водний баланс і терморегуляцію в нормі.
Наскільки люди змінюють життя диких тварин
🐱 У Лос-Анджелесі через людей, які часто навідують середовища проживання пум, ці тварини змінили свій режим дня та полюють не в сутінках, а вночі.
🐺 А у штаті Вашингтон койоти та рисі звикли уникати територій більших за них вовків і пум, але через це в них зросли шанси зустрітися з людиною та померти від її рук.
🦁 Людині вдалося скинути з титулу короля звірів навіть лева — тепер більшість африканських тварин у саванні більше остерігаються зустрічі з людиною, ніж із цим хижаком.