Пуми в Лос-Анджелесі перейшли на нічний спосіб життя, щоб не бачити людей

Активність людей, зокрема походи, біг і катання на велосипеді в лісах, змусила пум у районі Лос-Анджелеса перейти на нічний спосіб, хоча зазвичай вони більш активні на світанку та під час заходу сонця. Імовірно, так тварини намагаються уникати конфліктів з людьми. Таке порушення добової активності пум може призводити до більших витрат енергії на полювання, що загрожує скороченням популяції цих тварин. Тож науковці закликають створювати зони для відпочинку таким чином, щоб не заважати диким тваринам, особливо поблизу великих міст. Дослідження опублікували в журналі Biological Conservation.

Пума з її дитинчам у Лос-Анджелесі. National Park Service

Пума з її дитинчам у Лос-Анджелесі. National Park Service

Наскільки сильно присутність людей заважала пумам?

Дослідники спостерігали за 22 особинами пуми (Puma concolor) за допомогою GPS-трекерів та акселерометрів, які реєстрували переміщення тварин і їхню активність у різний час доби. Як виявилося, активність у сутінковий період, коли пуми зазвичай полюють, зменшувалася у тих районах, які люди найчастіше відвідували з метою відпочинку. Пуми також ставали менш активними удень, у середньому на 48 хвилин менше проводячи за активністю, ніж їхні родичі з ділянок, які не так часто відвідували люди.

Загалом самиці вдень були активнішими за самців, але через активність людей частка годин дня, проведених активно, знизилася у них з 25 до 17 відсотків, тоді як у самців — з 15 до 8 відсотків. При цьому науковці не спостерігали «ефекту вихідних», тобто незалежно від дня тижня активність пум була зниженою в районах з більш частим відвідуванням людьми. Такі результати допоможуть створити рекомендації щодо відвідування лісів і природних парків, зокрема заборони відвідування в ті години, коли тварини виходять на полювання. Це допоможе мінімізувати імовірність конфліктів між людьми та хижаками.

  • Діяльність людини, зокрема вирубування лісів, призвела і до того, що новозеландські комахи втратили переваги від маскування під інший, отруйний вид комах.
  • Зменшення людської діяльності у вихідні зробило європейські дерева більш продуктивними у цей час тижня, адже у будні повітря більш забруднене аерозолями, що заважають фотосинтезу.