Людина скинула лева з титулу найстрашнішого звіра савани

Для більшості африканських тварин людина стала страшнішим звіром, ніж лев. Спостереження канадських, американських та африканських біологів свідчить, що при наближенні людини дикі тварини частіше розбігаються та покидають місця водопою, ніж при наближенні лева. Це може змінити підхід до туризму та заходів зі збереження африканської фауни, зазначають автори у журналі Current Biology.

Африканські тварини розбігаються, коли чують голос людини. Professor Liana Zanette / Youtube

Як поводяться тварини біля людей?

На те, що тварини Африки більше не вважають лева (Panthera leo) «царем звірів» — найстрашнішим та найнебезпечнішим хижаком савани — вказали спостереження за водопоями у нацпарку Крюгер. Вчені розмістили там відеокамери, а також динаміки, через які вмикали звуки різних тварин — левів, людей, собак, птахів, а також постріли мисливців. З'ясувалося, тварини вдвічі частіше та на 40 відсотків швидше розбігаються у відповідь на людські голоси, ніж на голоси левів або постріли. Особливо це стосувалося жираф (Giraffa), леопардів (Panthera pardus), гієн (Hyaenidae), імпал (Aepyceros melampus), слонів (Loxodonta) та носорогів (Diceros, Ceratotherium). Те, що людський голос більше лякає звірів, ніж постріли, вказує, що тварини більше стривожені самою людиною, ніж порушенням тиші, яке вона спричиняє. У такому разі навіть туристи, які йдуть до савани з добрими намірами та є вагомою частиною економіки африканських країн, можуть порушувати спокій диких тварин. Це слід врахувати природоохоронцям і, можливо, працювати над тим, щоб звірі звикали до людей.

  • Ще менш страшними стають леви після окситоцинового носового спрею. Він робить їх дружелюбнішими один до одного та допомагає вжитися на одній території заповідника.