Страх великих хижаків привів койотів і рисей до ще небезпечніших людей

Американські науковці з'ясували, що населені людьми регіони справляють для койотів та рисей хибне враження безпечного місця. Прагнучи уникнути більших за них вовків і пум, вони наближаються до людей, однак ризик померти через людину у них втричі більший, ніж від більших хижаків, пишуть вчені у журналі Science.

Койот. Tracie Hall / Wikimedia Commons

Койот. Tracie Hall / Wikimedia Commons

Чому койоти тікають до людей?

Науковці Вашингтонського університету проаналізували дані з GPS-нашийників койотів (Canis latrans), рудих рисей (Lynx rufus), вовків (Canis lupus) та пум (Puma concolor) поблизу сільської місцевості на півночі штату Вашингтон, де особливо помітна людська діяльність. Так вони з'ясували, що вовки та пуми схильні уникати територій людей. Водночас койоти та рисі намагаються уникати територій, де зустрічаються вовки та пуми. Таким чином, ці менші хижаки обирають територію людей як безпечніше місце, де їм менше загрожують більші хижаки.

Однак розрахунки свідчать, що ризик померти на людських територіях через людину у койотів у 3, а в рисей 3,8 раза вищі, ніж від вовків та пум у віддалених від людей регіонах. Це може загрожувати популяціям таких невеликих хижаків, як койоти, та змінювати трофічну мережу екосистеми. Але наслідки для екосистеми достеменно допоможуть визначити наступні дослідження.