Три хвилини інтенсивних навантажень на день зменшили ризик ранньої смерті

Трьох-п'яти хвилин інтенсивного фізичного навантаження на день виявилося достатньо для зменшення ризику ранньої смерті до 40 відсотків, свідчить дослідження австралійських і європейських науковців у журналі Nature Medicine. Ці навантаження не обов'язково мають здійснюватися в один підхід чи бути прицільно виконаними вправами, а можуть представлятися частиною буденних справ.

Jake Hills / Unsplash

Jake Hills / Unsplash

Навіщо ще одне дослідження про користь фізичної активності?

Фізична активність необхідна для підтримання людського здоров'я, оскільки є нашим еволюційним пристосуванням. Однак щодо того, скільки її достатньо у сучасному свої зайнятих людей, існує неоднозначність, попри актуальність. Остання рекомендація ВООЗ каже, що слід приділяти фізичній активності від 75 до 300 хвилин на тиждень, у залежності від її інтенсивності.

Однак активність буває різною за характером. Зазвичай у дослідженнях мається на увазі прицільне проведення часу за спортом чи іншою діяльністю, про що люди можуть повідомити в опитувальниках. Але насправді протягом доби люди часто здійснюють короткі інтенсивні навантаження, які самі не приписують до вагомої активності, але вони все ще можуть мати вплив на здоров'я. ЦЕ може бути, наприклад, швидка хода чи навіть біг на роботу при запізненні, підняття до квартири сходами, коли не працює ліфт, тощо. Тому дослідники Сіднейського університету з британськими й данськими колегами хотіли з'ясувати, чи мають такі непомітні дії позитивний вплив на людей, які, за їхніми словами, ведуть малорухливий спосіб життя.

Як розрахувати вплив активності, якій не приділяєш значення?

Вчені використали у дослідженні браслети з акселерометрами, які постійно відстежують активність користувача. Дані з них зібрали від 25 241 учасника з середнім віком 62 роки, що повідомили про відсутність фізичної активності у свій вільний час. Вибірку представляли люди, які на початок дослідження не мали раку чи серцево-судинних хвороб, а також надали дані про фактори, які можуть вплинути на результати, як-от статус куріння та особливості харчування. За цими учасниками спостерігали у середньому сім років, реєструючи серед них захворюваність та смертність.

Як впливає коротке навантаження на здоров'я?

Майже усі випадки (97,7 відсотка) короткого інтенсивного навантаження тривали усього 1-2 хвилини, а за добу їх у середньому було 3-4 підходи. Та навіть ця кількість супроводжувалася позитивним ефектом. Люди, які мали 4-5 хвилин інтенсивних навантажень на день, мали до 38-40 відсотків нижчі показники смертності, зокрема від раку, а також до 48-49 відсотків менший ризик померти від серцево-судинних хвороб, у порівнянні з тими, у кого не було таких спонтанних випадків активності.

Науковці припускають, що їхні результати пояснюються позитивним впливом коротких інтенсивних навантажень на серцеву й дихальну систему, робота яких пов'язана з ризиком серцево-судинних хвороб і раку. Вони сподіваються, що їхні результати мотивуватимуть малорухливих людей внести в своє життя хоча б кілька таких коротких підходів інтенсивного навантаження. Це у будь-якому разі буде хорошою ідеєю, але автори також зазначають, що їхнє дослідження першим вказало на позитивний вплив на здоров'я неструктурованої фізичної активності, тож результати ще слід перевірити.

Причина виявленого позитивного впливу може критися і в змінах метаболізму. Одне з недавніх досліджень виявило, що коротке, десятихвилинне інтенсивне тренування суттєво впливає на біомаркери метаболізму, зокрема зменшує кількість речовин, пов'язаних із розвитком серцево-судинних хвороб, діабету та хвороб печінки.