Траншеї та митні укріплення виявилися попередниками Великої китайської стіни
Археологи знайшли в Монголії рештки траншей і невисоких земляних стін, які слугували для митного контролю та захисту від невеликих набігів у Китаї до побудови Великої китайської стіни. Їх побудували у X-XII століттях нашої ери представники династії Цзінь, імовірно, щоб показати свій контроль над регіоном. Це суперечить попередній гіпотезі про те, що стіни слугували для захисту від армії монголів. Дослідження опублікували в журналі Antiquity.
Який вигляд мали митні стіни в середньовічному Китаї?
Науковці досліджували середньовічну систему траншей, стін й огороджених приміщень, яка простягається на чотири тисячі кілометрів територією північного Китаю, Монголії та росії. Більшу частину цих укріплень вивчали за допомогою знімків з супутників і дронів, а 405-кілометрову ділянку в Монголії досліджували особисто, проводячи розкопки в одному з огороджених приміщень.
Як з’ясували дослідники, траншеї мали глибину близько метра та ширину в три метри, а землю з них використовували для створення стіни з одного боку траншеї висотою до двох метрів. Кожні кілька кілометрів поблизу стіни розташовували огороджене приміщення шириною до 30 метрів. Поблизу цих приміщень, як вважають науковці, знаходилися брами в стіні, крізь які люди з одного боку могли пройти на інший. Це дозволяло б стежити за такими переходами та, ймовірно, проводити митний контроль.
В одному з таких приміщень науковці знайшли вазу династії Сун, з якою в той час воювала династія Цзінь, а також кераміку, фрагмент плуга та кам’яну платформу, яка могла слугувати ліжком або плитою для приготування їжі. Це свідчить про те, що в таких приміщеннях постійно проживали люди та займалися поблизу сільським господарством. І хоча вони також брали участь в обороні стіни, але її було б недостатньо для захисту від монгольської навали, що могло стати причиною побудови міцнішої Великої китайської стіни.
Якими бувають стародавні укріплення
🌿 Як з’ясували дослідники, Велику китайську стіну від руйнування захищає ще й шар лишайників і мохів, який раніше вважали винним у пришвидшеному руйнуванні її ділянок.
⛏️ На Львівщині археологи знайшли залишки укріплень віком 6000 років, які могли збудувати представники лійчастої культури, що межувала з трипільською.
🏹 На дні Балтійського моря науковці відшукали кам’яну стіну віком близько 8500 років. Імовірно, тоді європейці використовували стіну, яка була розташована на суші, для полювання.