Теракотова армія вказала на зручне взуття давніх китайських воїнів

Взуття китайських воїнів понад 2 000 років тому, найімовірніше, було гнучким та ефективно запобігало ковзанню його власника на слизькій поверхні. Такий висновок зробили китайські дослідники, коли реконструювали взуття, зображене на одній зі скульптур солдата з теракотової армії, вік якої оцінюють у більш ніж 2 200 років. Про дослідження, опубліковане на Research Square, повідомляє New Scientist.

Лучник теракотової армії, взуття якого відтворили. Na Cha, Jin Zhou / Research Square, 2023

Лучник теракотової армії, взуття якого відтворили. Na Cha, Jin Zhou / Research Square, 2023

Як теракотова армія допомогла відтворити взуття?

Коли китайський імператор Цінь Ши Хуан-ді помер 210 року до нашої ери, його вшанували похованням у його гробниці більш ніж 8 000 глиняних солдатів та коней у натуральну величину. Фігури настільки деталізовані, що вивчаючи їх, науковці дізнаються про життя тодішніх людей, зокрема про зброю, броню та одяг, що вони його носили. У новому дослідженні пара науковців Сичуанського університету зосередилася на взутті одного з теракотових лучників, який зображений присівши на одне коліно.

Яким було взуття лучника?

Творці глиняного лучника дали йому взуття з квадратним передом, кінець якого дещо припіднімається, а також підошвою товщиною близько в 1,5 сантиметра, поцяткованою мережею кілець, що їх вчені визначили як шви. При цьому кільця зосереджувалися спереду і ззаду підошви, вказуючи, що посередині вона була тоншою. Глиняне взуття нагадувало рештки справжнього, віднайденого у регіоні і теж датованого династією Цінь, тож при створенні репліки вчені орієнтувалися на матеріали й технологію виготовлення реальних зразків.

Льняна підошва репліки взуття теракотового воїна. Na Cha, Jin Zhou / Research Square, 2023

Льняна підошва репліки взуття теракотового воїна. Na Cha, Jin Zhou / Research Square, 2023

Підошву репліки взуття теракотового воїна створили з кількох шарів льняної тканини, зшитих волокном рамі, із якого утворили й основу взуття. Спереду і ззаду швів додали щільніше, ніж посередині, як це показано й на теракотовій скульптурі. Коли науковці протестували свій витвір, то відзначили його високу гнучкість, а також стійкість до ковзання на сухій і вологій поверхні. Ці властивості забезпечували комфортне пересування солдатів та надавали їм перевагу у бою, міркують дослідники.

  • Часто оригінали історичних артефактів виявляються репліками, але з мечем із колекції Музею Філдса все сталося навпаки. Протягом десятиліть його вважали реплікою 3 000-річного меча, виловленого з Дунаю у минулому столітті, поки не з'ясувалося, що він і є оригіналом.