Телескоп TESS знайшов коричневого карлика біля дуже гарячої зірки

Команда астрономів повідомила про відкриття коричневого карлика на орбіті дуже яскравої і гарячої зірки. Її масу оцінили у понад дві маси Сонця, а ефективну температуру — у 10 400 кельвінів, через що наразі HIP 33609 є найгарячішою батьківською зіркою серед відомих систем із коричневими карликами. Вчені сподіваються, що вона допоможе уточнити моделі взаємодії коричневих карликів із зірками, а також вплив випромінювання батьківських зірок на них. Присвячена відкриттю стаття доступна як препринт на arXiv.

Caltech / R. Hurt (IPAC)

Caltech / R. Hurt (IPAC)

Що відкрили астрономи?

До коричневих карликів астрономи відносять об'єкти, які за масою займають проміжне положення між зірками та планетами. Вони володіють масою від 11-16 до 75-80 Юпітерів, чого достатньо, аби у надрах почалися реакції злиття ядер дейтерію, але недостатньо для реакцій горіння водню, щоб вважатися зіркою. За допомогою телескопа TESS на відстані 503 світлових років від нас астрономам вдалося відшукати коричневого карлика HIP 33609 b масою у 68 Юпітерів та радіусом як 1,5 Юпітера.

Кожні 39,4 доби HIP 33609 b обертається навколо зірки масою і радіусом, порівняною з двома Сонцями. Її температуру оцінюють у 10 400 кельвінів, а світність — у 7,3, тож наразі вона є найгарячішою і найяскравішою зіркою, біля якої вдалося знайти коричневого карлика.

Дані транзитів HIP 33609 b на тлі його світила. Noah Vowell et al. / arXiv, 2023

Дані транзитів HIP 33609 b на тлі його світила. Noah Vowell et al. / arXiv, 2023

Чим цей коричневий карлик цікавий?

Завдяки тому, що HIP 33609 b є транзитним, тобто проходить на тлі своєї батьківської зірки, особливо враховуючи її яскравість, це дасть змогу астрономам спостерігати HIP 33609 b і за допомогою наземних обсерваторій. Автори відкриття називають HIP 33609 b головним кандидатом для дослідження впливу зоряного випромінювання на атмосферу коричневих карликів. Крім того, радіус HIP 33609 b є одним з найбільших серед транзитних коричневих карликів, що дасть змогу уточнити і моделі формування таких об'єктів.

Якими ще бувають коричневі карлики

🪐У системі з коричневим карликом астрономи відшукали і планету, якій не вистачило зовсім трохи маси, аби і самій вважатися субзоряним об'єктом

☁️«Джеймс Вебб» зміг розгледіти на коричневому карлику піщані хмари

🔴 А телескопу TESS також вдалося знайти коричневого карлика на дуже близькій відстані від маломасивного холодного червоного карлика