Планета-гігант запустила термоядерні реакції в надрах

За допомогою комплексу Дуже великого телескопа астрономи відшукали ще одного компаньйона близької до нас зірки HD 206893. Його ідентифікували як планету, однак маса як 13 Юпітерів та висока світність вказують, що у його надрах відбуваються реакції горіння дейтерію. Це наближає знайдену HD 206893 c до статусу коричневого карлика — субзоряного об'єкта, який займає проміжне положення між газовими гігантами та зірками. Результати роботи вчених прийняті до публікації у журналі Astronomy & Astrophysics та доступні як препринт на arXiv.

Mark Ross

Mark Ross

Кого називають коричневими карликами?

До коричневих карликів відносять масивніші за 13 Юпітерів об'єкти, яким стало маси, аби запустити у своїх надрах реакції горіння дейтерію, але не вистачило, щоб почати спалювати водень і стати повноцінною зорею. Втім, в астрономії досі предметом суперечок лишається питання, що саме відрізняє планету-гіганта від коричневого карлика. Окрім маси, на думку астрономів, відмінність між цими класами може бути прихована у тому, як вони утворюються.

Тому так важливо шукати системи, де навколо зірок можна спостерігати одночасно і коричневих карликів, і планети. Команді науковців за допомогою астрометричних даних космічного телескопа «Гая», а також спостережень за допомогою спектрографів наземної обсерваторії Ла-Сілья та комплексу Дуже великого телескопа вдалося знайти саме таку — всього у 130 світлових роках від нас.

Що відкрили астрономи?

Вчені націлилися на зорю HD 206893, що подібна до Сонця за металічністю, температурою та масою — вона всього у 1,24 раза більша за наше світило. У 2017 році на відстані 10 астрономічних одиниць від HD 206893 астрономи відшукали зорі компаньйона, якого віднесли до коричневих карликів. HD 206893B у 28 разів масивніший за Юпітер, обертається навколо зорі приблизно кожні 37 років, а астрономи віднесли його до спектрального класу L5-L9. Втім, моніторинг променевої швидкості системи змусив вечних запідозрити існування в системі ще одного компаньйона зорі, про відкриття якого вчені повідомили у цій роботі.

HD 206893c обертається на відстані 3,5 астрономічної одиниці від батьківської зірки та володіє масою в 12,7 маси Юпітера, а радіусом — у 1,4 радіуса Юпітера. Температуру HD 206893c оцінили в 1 181 кельвін. Порівнюючи дані оптичної інтерферометрії HD 206893c з моделями, світність об'єкта дозволяє припустити, що у надрах планети можуть проходити реакції горіння дейтерію, хоча її маси не вистачить, щоб довгий час їх підтримувати. Таким чином HD 206893c підійшла до межі перетворення на коричневого карлика, а подальші спостереження за системою допоможуть астрономам краще зрозуміти спільне і відмінне між цими двома класами об'єктів.

Новини про «зорі, які не вдалися»

☁️ Космічному телескопу «Джеймс Вебб» вдалося роздивитися на коричневому карлику піщані хмари

🔴 Телескоп TESS знайшов коричневого карлика на дуже близькій відстані від червоного карлика — маломасивної холодної зорі

💫А інфрачервоний телескоп «Спітцер» побачив найшвидше обертання коричневих карликів навколо своєї осі. Три ультрахолодні коричневі карлики здійснюють один оберт навколо своєї осі приблизно за годину