Телескоп «Габбл» побачив формування «спиць» у кільцях Сатурна

Космічний телескоп «Габбл» візьме участь у дослідженні феномену «спиць» Сатурна — клиноподібних утворень, що з'являються біля кілець планети. На нових світлинах Сатурна, які зробив «Габбл», можна розгледіти початок їхнього формування. Вчені сподіваються, що спостереження телескопа допоможуть їм краще зрозуміти природу цього феномену, пише на своєму сайті NASA.

NASA, ESA, Amy Simon (NASA-GSFC), Alyssa Pagan (STScI)

NASA, ESA, Amy Simon (NASA-GSFC), Alyssa Pagan (STScI)

Що за «спиці» Сатурна?

Як і Земля, Сатурн нахилений відносно своєї осі, тому на планеті можна спостерігати зміну пір року. Хоча через набагато більшу орбіту Сатурна, кожний сезон на планеті триває приблизно сім земних років. Як правило, наприкінці сатурніанської зими в кільцях Сатурна з'являються так звані «спиці» — довготривалі довгасті утворення, що обертаються разом з кільцями планети, але де що вище над ними. Їхню довжину оцінюють у десятки тисяч кілометрів, а ширину – у дві тисячі.

Вперше їх помітили ще апарати «Вояджер». Наступні спостереження місії «Кассіні» показали, що формування «спиць» є періодичним явищем, що відбувається у зв'язку зі зміною сезонів на газовому гіганті. Поки вчені не зійшлися у єдиній думці щодо природи «спиць». Вважається, що вони складаються з частинок пилу мікрометрового розміру, які збираються в області кільця B — найбільшого та найяскравішого кільця планети — через вплив сил електростатичного відштовхування. На це зокрема вказує обертання «спиць» майже синхронно з магнітосферою Сатурна.

Зображення «спиць» Сатурна, які застала місія «Кассіні» у другій половині 2008 року. NASA / JPL / Space Science Institute

У міру наближення осіннього рівнодення у північній півкулі Сатурна, яке відбудеться 6 травня 2025 року, астрономи очікують, що «спиці» ставатимуть все більш помітними. Спостереженнями за ними телескоп «Габбл» займеться в рамках своєї програми OPAL (Outer Planet Atmospheres Legacy). Телескоп вже отримав перші знімки, які передвіщають початок «сезону спиць» на Сатурні. «Габбл» поповнить архів спостережень «Кассіні» за планетою даними у видимому, ультрафіолетовому та ближньому інфрачервоному діапазоні, що допоможе краще зрозуміти і сам феномен «спиць», і фізику кілець планети.

Раніше «Габблу» вдалося побачити, як у північній півкулі Сатурна осінь змінює літо.

Володар кілець Сонячної системи

💍Коливання кілець Сатурна викрили розміри та склад його ядра

🧲Зібрані під час останнього прольоту «Кассіні» дані про внутрішнє магнітне поле Сатурна допомогли уточнити склад його надр

🪐А в появі кілець астрономи звинувачують

давній супутник планети, який вона могла втратити приблизно 160 мільйонів років тому