Світовий океан рекордно нагрівся у 2023 році

Світовий океан у 2023 році захопив з атмосфери більше тепла, ніж у будь-який інший рік з часу спостереження. І це вже п'ятий рекордний рік поспіль, що вказує на стрімкі темпи глобального потепління через суттєві викиди парникових газів від людської діяльності, зазначає Nature. Дані оприлюднили 34 науковців із п'яти країн у статті журналу Advances in Atmospheric Sciences.

yang wewe / Unsplash

yang wewe / Unsplash

Наскільки теплим став океан і чому це погано?

Середня глобальна температура поверхні моря у 2023 році була на 0,23 градуса Цельсія вищою, ніж у 2022 році. За цим, на перший погляд, невеликим збільшенням криється захоплення океаном величезної кількості енергії. Так, кількість тепла у верхніх 2 000 метрах світового океану зріс у 2023 році на 9-15 зеттаджоулів, у порівнянні з попереднім роком. Для розуміння, світове споживання енергії усім людством у 2022 році було на рівні 0,6 зеттаджоулів. Науковці зазначають, що цей показник потепління океанів краще відбиває тенденцію глобального потепління, оскільки меншою мірою залежить від природних коливань, ніж температура повітря або ж поверхні океану. А це допоможе оцінювати наслідки для клімату, зважаючи на колосальний вплив на нього океанів. Так, близько 50 відсотків теперішнього підняття рівня моря спровоковано тепловим розширенням води. Крім того, океани визначають такі явища як дощі, посухи та повені по всій планеті, і навіть невеликі зміни у їхніх властивостях можуть призвести до почастішання стихійних лих. А зміни також відзначили у збільшеному розшаруванні води океану, яке загрожує обміну теплом і поживними речовинами між поверхнею і придонним шаром.

  • У 2022 році океани захопили тепла майже на 11 зеттаджоулів більше, ніж у 2021 році.
  • А весь 2023 рік став новим найтеплішим роком з часу ведення вимірювань. Він був у середньому на 1,48 градуса Цельсія теплішим, ніж у доіндустріальний період.