2023 рік із середньою глобальною температурою у 14,98 градуса Цельсія виявився рекордно теплим за весь час спостережень, які ведуться з кінця ХІХ століття. Рік був на 0,17 градуса Цельсія теплішим за попереднього рекордсмена, 2016 рік, і на 1,48 градуса тепліший за доіндустріальний рівень. Про такі показники повідомляє Служба відстеження зміни клімату «Коперник» (C3S).
Динаміка середньої глобальної температури повітря протягом 2023 року, відносно доіндустріального показника. C3S
Якою була температура протягом року?
Минулий рік виявився першим в історії реєстрацій, кожний день якого мав середню глобальну температуру на більш як 1 градус Цельсія більшу за доіндустріальний показник 1850-1900-х років. І майже половина всіх днів були теплішими на 1,5 градуса Цельсія. Перші вказівки, що 2023 рік буде особливо теплим, метеорологи стали помічати у червні, коли вища на 1,5 градуса температура почала триматися кілька днів поспіль, відтак стала регулярною, а у листопаді кілька разів перетнула межу у 2 градуси. Хоч Паризькою угодою країни ООН погодилися недопустити потепління Землі на 1,5 градуса Цельсія, вчені зазначають, що поки ціль не провалена — ліміти угоди обмежені двома десятиліттями стабільного перевищення межі. У зв'язку з потеплінням у всьому світі зареєстрували велику кількість стихійних лих, включно з екстремальною спекою, повенями, засухами та пожежами. За оцінками, викиди вуглецю лісовими пожежами у 2023 році зросли на 30 відсотків, у порівнянні з 2022 роком, головно через масштабні пожежі у Канаді. Рівень вуглекислого газу в атмосфері теж сягнув рекордної позначки в 419 частин на мільйон, що на 2,4 більша за 2022 рік. Все це вчені вважають ознакою про потребу негайного скорочення викидів парникових газів.
Динаміка середньої глобальної температури з 1850 року та 1967 року; зліва - з середнім значенням за 5 років, справа - із середнім значенням за рік. C3S
- 2023 рік відзначився і найтеплішим за весь час реєстрації літом.