Сумки матерів наділили дитинчат єхидн корисними для імунітету бактеріями
Зоологи з’ясували, що під час лактації у сумках єхидн змінюється склад мікробіоти, імовірно, щоб наділити дитинчат корисними для них бактеріями та підготувати імунітет до зустрічі з патогенами. Це потрібно тому, що дитинчата єхидн вилуплюються з яєць, а не народжуються, як в інших ссавців. Дослідники сподіваються, що вивчення мікробіоти шкіри та молока матерів-єхидн допоможе створити пробіотики для їхніх дитинчат, що після народження в неволі часто не виживають. Дослідження опублікували в журналі FEMS Microbiology Ecology.
Які бактерії дитинчата єхидн отримали від матерів?
Дослідники брали зразки мікробіоти з псевдосумок єхидн (Tachyglossus aculeatus) — це такі складки тканин внизу живота, які єхидни створюють за допомогою м’язів і в яких вигодовують своїх дитинчат. Науковці порівнювали мікробіоту з псевдосумок в різний період: під час лактації, у сезон спарювання й протягом решти року, а також — у диких єхидн та особин з зоопарків.
Як виявилося, мікробіота суттєво відрізнялася лише у єхидн, які годували дитинчат молоком, але була приблизно однаковою в особин із зоопарків і диких, а також тих, що готувалися до спарювання. Мікробіота єхидн під час лактації виявилася менш різноманітною, ніж в інших особин. Імовірно, так матері дбають про те, щоб дитинчата отримали саме ті бактерії, які є основними в кишковій мікробіоті.
У мікробіоті псевдосумок єхидн виявили бактерії родини Enterobacteriaceae та роду Lactobacillus, які складають основу й людської кишкової мікробіоти. Тому розуміння того, як матері єхидн впливають на свою мікробіоту у псевдосумках, змінюючи її склад саме на період лактації, може допомогти лікувати й дисбактеріоз у людей.
Як мікробіота впливає на здоров’я
👶 У людських немовлят знайшли кишкові бактерії, які вони отримують від матерів і які здатні захищати малюків від заселення кишківника патогенними бактеріями.
🐭 Кишкова мікробіота матері може впливати не лише на мікробіоту дитини, але й навіть на розвиток мозку плода — принаймні це підтвердили в мишей.
🐴 А от у коней кишкова мікробіота виявилася пов’язаною з успіхом або невдачею на перегонах: особливо значущим був її склад у віці одного місяця.