У кишковій мікрофлорі немовлят знайшли бактерії, які здатні захищати їх від збудників різноманітних захворювань. Утім, не у всіх дітей бактерії кишківника були такими корисними. Науковцям вдалося виокремити за складом три типи мікрофлор, один із яких був, навпаки, пов’язаним із підвищеною заразністю патогенів та їх стійкістю до антибіотиків. Як вважають дослідники, складники мікрофлори, які можуть захищати від патогенних бактерій, можна використовувати як природний пробіотик, який створюватиме у малюків стійку мікрофлору та запобігатиме захворюванням. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Microbiology.
Чому звернули увагу саме на мікрофлору немовлят?
Науковцям давно було відомо, що мікрофлора кишківника є ключовою для розвитку та функціонування імунної системи, яка захищає наш організм від збудників хвороб. Оскільки мікрофлора кишківника починає формуватися з народження і в перші місяці після нього, то саме в цей час найкраще втручатися в її склад, оптимізуючи його з найбільшими перевагами для майбутнього здоров’я людини.
Але досі бракувало досліджень, які показали б ключові для формування здорової мікрофлори бактерії кишківника. Саме тому науковці з кількох університетів Сполученого Королівства узялися досліджувати кишкову мікрофлору новонароджених у пошуках цих ключових бактерій.
Що вдалося знайти у кишковій мікрофлорі?
Науковці аналізували зразки калу 1288 здорових новонароджених британців, а також декотрих з матерів. Вони вивчали геном тих бактерій, які зустрічалися у кишківниках малюків, і змогли виокремити три типи мікрофлор: перший формувався здебільшого з бактерій Bifidobacterium longum longum, другий з Bifidobacterium breve, а третій — з бактерій іншого роду, Enterococcus faecalis. Як виявилося, перші два мали позитивний вплив на розвиток імунної системи малюків, тоді як третій загрожував появою в кишківнику хвороботворних і стійких до антибіотиків бактерій.
Науковці встановили, що з трьох бактерій лише B. longum передавалася дітям з кишківника матері під час пологів. А бактерія B. breve була найбільш пристосованою для того, щоб повною мірою харчуватися грудним молоком, одночасно захищаючи кишківник немовлят від заселення патогенними бактеріями. Разом з тим, науковці не знайшли зв’язку між годуванням груддю та формуванням одного типу мікрофлори, зате вагомий внесок у його формування мали вік матері та вживання нею антибіотиків. Дослідники також виявили, що бактерія Bifidobacterium longum infantis, яка є частиною комерційних пробіотиків, у дітей зустрічається рідко і навряд сприяє утворенню здорової мікрофлори.
Як результати дослідження допоможуть малюкам?
У майбутньому дослідження мікробіому новонароджених допоможе передбачати розвиток імунної системи немовлят та їхню схильність до захворювань чи отримання стійкості до антибіотиків. На додачу, завдяки цьому можливо буде використовувати підібрані для дитини пробіотики, щоб створити у дітей здорову мікрофлору і захистити їх від патогенів ще у перші місяці життя.
На що ще впливає мікрофлора дітей
🤖 За генетичними маркерами різних складників кишкової мікрофлори науковці натренували алгоритм штучного інтелекту діагностувати в дітей аутизм на основі аналізів калу.
🐁 А от кишкові бактерії матерії мають усі шанси вплинути на розвиток нервової системи плода, щонайменше, у мишей, на яких і провели дослідження.
🐴 За кишковою мікрофлорою лошат науковці змогли передбачити їхній успіх на перегонах, а низьку її різноманітність та наявність певних бактерій назвали факторами ризику слабкого здоров’я уже дорослих коней.