Медики спрогнозували тривалість дії щеплення за попередниками тромбоцитів

Американські науковці виявили невідому раніше роль попередників тромбоцитів, відповідальних за згортання крові, у формуванні імунітету після вакцинації. За ними науковці змогли передбачити, як довго залишатиметься стійким імунітет після вакцинації. Це відкриття допоможе створювати нові підходи до розробки ефективних вакцин та визначення часу для проведення щеплень. Дослідження опублікували в журналі Nature Immunology.

Медики спрогнозували тривалість дії щеплення за попередниками тромбоцитів. GIPHY

Медики спрогнозували тривалість дії щеплення за попередниками тромбоцитів. GIPHY

Як виявили роль тромбоцитів в імунному захисті?

Науковці дослідили відповідь мишей на щеплення від грипу двома вакцинами: з речовиною, яка підсилює імунну відповідь, та без неї. Як виявилося, на сьомий день після вакцинації у крові мишей з’являлася РНК мегакаріоцитів, які є попередниками тромбоцитів. Збільшення кількості цієї РНК свідчить про інтенсивний поділ мегакаріоцитів й утворення тромбоцитів. Саме її наявність найкраще допомагала науковцям передбачити те, як довго протримається імунітет.

Щоб збільшити тривалість імунітету, науковці давали мишам препарат тромбопоетин, який активує мегакаріоцити. Це підвищило рівень антитіл у мишей у шість разів за два місяці після вакцинації. Дослідники пояснили це тим, що мегакаріоцити виробляють сполуки, що збільшують вироблення антитіл і підвищують імунітет загалом.

Свої результати дослідники перевірили на 244 здорових добровольцях, які отримали щеплення від семи хвороб, зокрема грипу, малярії та ковіду. Як з’ясувалося, та сама РНК мегакаріоцитів і в людей була пов’язана з більш тривалою імунною відповіддю. Можливо, вплив на ці клітини допоможе подовжити імунний захист від вакцин і в людей.

Від чого ще захищають вакцини

😷 Цьогоріч ВООЗ вперше створила перелік хвороб, які найбільше потребують розробки чи покращення вакцин від них. Серед таких захворювань — ВІЛ, туберкульоз і малярія.

💉 Щеплення молодих чоловіків від вірусу папіломи людини може захистити їх від раку рота й горла, а у США після введення такої вакцинації зменшилася смертність від раку шийки матки.

😱 А от у Німеччині чоловік аж 217 разів щепився від ковіду протягом 29 місяців: це не нашкодило йому, але й не мало суттєвих позитивних ефектів, попри збільшення рівня антитіл й імунних клітин.