Старіння печінки викликало старіння та відмову інших органів — нирок, легень і мозку. Ці результати підтвердили як на мишах, у яких старіння печінки викликали генетично, так і на пацієнтах з гострим гепатитом, у яких поява в печінці генетичних маркерів старіння супроводжувалася у 2,5 раза більшим ризиком ниркової недостатності та більшою смертністю. Науковці також визначили сигнальні фактори, які запускають такі зміни в організмі, тож їх можна буде використовувати для діагностики старіння печінки та запобігання його впливу на інші органи. Дослідження опублікували в журналі Nature Cell Biology.
Як саме зміни в печінці впливали на інші органи?
Науковці змінили геном мишей таким чином, щоб викликати старіння клітин печінки. Після цього проводили аналіз тканин з різних органів, щоб виявити зміни у їхній функції, синтезі РНК та появі генетичних маркерів старіння, таких як p21. Як виявилося, через старіння печінки підвищувалися маркери старіння в інших органах, таких як нирки, легені та мозок.
Крім того, робота органів також погіршувалася: нирки мали знижену здатність до фільтрації сечі — перший показник, який вказує на порушення їхньої функції, а старіння мозку супроводжувалося погіршенням розумових здібностей, зокрема інстинкту дослідника. У легенях і нирках мишей виявили ще й підвищену кількість клітин, що проходили апоптоз, тобто заплановану смерть.
Молекулярні дослідження показали, що ключовим у передаванні старіння від печінки до інших органів був сигнальний шлях TGFβ. Високий рівень цієї сполуки у плазмі активував старіння в клітинах інших органів, а її пригнічення знижувало ознаки старіння на 40-60 відсотків. Таким чином, пригнічення цієї сполуки може запобігти ураженню інших органів у пацієнтів із пошкодженням клітин печінки, а генетичний маркер p21 у клітинах печінки можна використовувати для діагностики старіння цього органа та прогнозування ризиків для пацієнтів.
Як лікують пошкодження печінки
🐭 Омолодити печінку принаймні частково вдалося за допомогою штучного антиоксиданту феростатину-1, який допоміг навіть старим мишам на жирній дієті.
🧠 А от здорова печінка допомогла науковцям оживити мозок свині після смерті та запобігти сильному його пошкодженню навіть тоді, коли орган не постачали киснем протягом 50 хвилин.
🐷 У пацієнтів, що страждають на ураження печінки, тепер з’явилася можливість отримати ще й орган від генетично модифікованої свині — першу таку трансплантацію провели успішно.