Науковці оживили мозок свині за годину після смерті
Здорова печінка допомогла науковцям оживити мозок свині майже за годину після його смерті. Коли її додавали до системи підтримки життя, у мозку відновлювалася електрична активність та зменшувався ступінь пошкодження клітин. Це може вказувати на ключову роль печінки у збереженні функцій мозку після його пошкодження та допоможе у реанімації та реабілітації пацієнтів з травою мозку. Таке дослідження опублікували в журналі EMBO Molecular Medicine.

Схема системи підтримки життя мозку, до якої приєднали печінку. Guo et al. / EMBO Molecular Medicine, 2024
Як оживляли мозок свині?
Науковці вивчали роль печінки у відновленні мозку після зупинки серця, внаслідок якої припиняється надходження кисню в мозок і може наставати його смерть. Досліди на живих мініпігах показали, що одночасне погіршення кровопостачання печінки та мозку погіршує пошкодження у мозку, а здорова печінка зменшує прояви ішемічного інсульту.
Далі науковці провели дослідження на мозку свиней за 30-240 хвилин після штучно припиненого кровопостачання. Мозок одних свиней під’єднували до системи штучного постачання кров’ю та киснем, а в інших кров додатково пропускали через здорову печінку. Як виявилося, такий підхід дозволяв відновити електричну активність у мозку навіть за 50 хвилин після його смерті. На додачу, ця активність зберігалася протягом шести годин, поки науковці не припинили експеримент.
Такі результати вказують на те, що підтримання функцій печінки під час реанімації пацієнтів може підвищити шанси пацієнта на виживання і зменшити пошкодження мозку. Надалі науковці розроблятимуть методи підтримки функції людської печінки та досліджуватимуть їхній вплив на збереження мозку після зупинки серця.
- Шведські науковці випробували в реальних умовах дрони з дефібриляторами, які зможуть оперативно рятувати життя пацієнтів з зупинкою серця. А одного чоловіка зі Швеції такий дрон вже врятував, прибувши швидше за швидку.