Станція «Зонд Айнштайна» прибула на наукову орбіту

Китайсько-європейська станція «Зонд Айнштайна» 9 січня успішно долетіла на свою наукову орбіту над Землею. Її запустили на китайській ракеті-носії «Великий похід», щоб вивчати світіння неба у рентгенівському діапазоні. Про запуск повідомило видання Sky&Telescope.

Станція під час запуску. Xinhua

Станція під час запуску. Xinhua

Що має побачити у космосі станція?

«Зонд Айнштайна» є спільним проєктом Китайської академії наук, Європейської космічної агенції та Інституту позаземної фізики імені Макса Планка. Наукові інституції розмістили на станції два рентгенівські телескопи: ширококутний WXT та високочутливий FXT. Разом вони мають виявляти випромінювання у рентгенівському світлі й визначати його джерела, зокрема нейтронні зорі, колапс масивних світил, а також чорні діри, що поглинають зірки. Для цього «Зонд Айнштайна» кожні 96 хвилин фотографуватиме небесну сферу, облітаючи за цей час Землю тричі. Поки планується, що станція пропрацює на відстані 600 кілометрів від Землі три роки, але її місію можуть подовжити ще на два, якщо всі інструменти працюватимуть справно.

Художнє зображення станції. Chinese Academy of Sciences

Художнє зображення станції. Chinese Academy of Sciences

  • Ще один довгоочікуваний запуск у 2024 завершився невдачею. До Місяця не зміг долетіти американський модуль «Перегрін», який зазнав втрати палива у польоті.