Станція «Юнона» вперше детально розгледіла лавові озера на Іо

Станція «Юнона» вперше роздивилася на супутнику Юпітера Іо лавові озера — великі постійно активні утворення у вулканічних кратерах з рідких силікатних матеріалів, багатих на залізо і магній. Як виявили спостереження, ці озера вкривають до 3 відсотків поверхні супутника. Навколо країв озер були виявлені кільця розплавленої лави, які генерують великій потік інфрачервоного випромінювання. Й на думку астрономів, відкриття свідчать про значні запаси лави на Іо. Результати спостережень «Юнони» опубліковані в журналі Nature.

Змодельоване зображення одного з лавових озер на Іо. JPL / NASA

Змодельоване зображення одного з лавових озер на Іо. JPL / NASA

Що лавові озера сказали про активність Іо?

Іо є найвулканічнішим супутником у Сонячній системі. Однак, дотепер спостережень за ним замало, щоб визначити, як вулканічна активність підживлюється, як вона поширена, й скільки запасів лави є на супутнику. Про це могли б розповісти зокрема лавові озера, але лише 2023 року, коли «Юнона» підлетіла до Іо на відстань 35,000 та 13,000 кілометрів від поверхні, їх вдалося детально розгледіти.

Аналізуючи отримані інфрачервоною камерою «Юнони» знімки, астрономи виявили тонкі кільця лави навколо лавових озер. Вони знаходилися у численних гарячих зонах супутника — вулканічних областях, де постійно вивергається лава. Ці кільця утворюються на межі між центральною частиною вулканічного кратера (кальдери) і його стінками. І однією з гіпотез вчених є те, що кільця можуть бути наслідком того, що магма підіймається у центрі озера.

Інфрачервоне світіння одного з кілець із лави навколо озера. NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM/MSSS

Інфрачервоне світіння одного з кілець із лави навколо озера. NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM/MSSS

Поширюючись, вона утворює кору, яка топиться вздовж краю озера, відкриваючи рідку лаву. Схожий процес раніше спостерігався на Землі на гавайських лавових озерах. Знахідка, підсумовують астрономи, вказує на численні запаси лави на Іо. Й тепер науковці сподіваються з'ясувати, який саме механізм стоїть за підійманням магми у кальдерах.

  • Раніше спостереження «Юнони» дозволили і уявити, як лавові озера виглядають на Іо. З даних станції астрономи створили модель пейзажу одного з таких озер.