Станція «Юнона» отримала найближчий знімок вивержень вулканів на Іо

Космічна станція «Юнона» зробила найближчу до супутника Юпітера Іо світлину, на якій видно виверження вулканів. На знімок потрапили викиди газу й попелу з поверхні Іо, які допоможуть планетологам краще зрозуміти, що спричиняє таку активність супутника, розповідає Science Alert.

Викиди з вулкана на Іо, які застала «Юнона». NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Andrea Luck

Викиди з вулкана на Іо, які застала «Юнона». NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Andrea Luck


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що ще видно на світлині?

Знімки «Юнона» зробила 3 лютого, коли підлетіла до Іо на відстань у 1,5 тисячі кілометрів — на них можна детально розгледіти не лише шлейфи викидів від вулканів, а й інші сліди їхньої активності. Зокрема це жовто-червоні плями від замерзлих потоків сірчаної лави, а також вулканічні кальдери, які виглядають як темні плями на знімку. Також «Юнона» зафіксувала вершини гір Іо, деякі з яких перевищують у висоту 10 кілометрів. Це зближення з Іо «Юнона» зробила, коли у 68 раз облітала Юпітер. Воно стане останнім найближчим до Іо, адже тепер апарат поступово віддалятиметься, щоб знову підійти ближче до Юпітера. Місію «Юнони» фінансуватимуть до вересня 2025, а потім вона або зіткнеться з якимсь із менших супутників Юпітера, або згорить в атмосфері планети-гіганта.

Зображення Іо, що зробила «Юнона» під час останнього зближення. NASA / SwRI / JPL / MSSS / Jason Perry

Зображення Іо, що зробила «Юнона» під час останнього зближення. NASA / SwRI / JPL / MSSS / Jason Perry

  • Сьогодні на Іо астрономи нарахували 266 активних вулканів — «Юнона» допомогла вченим викрити їх за тим, як вони нагрівають атмосферу супутника.