На супутнику Юпітера Іо нарахували 266 активних вулканів

На супутнику Юпітера Іо астрономи нарахували 266 активних гарячих точок, у яких триває вулканізм. Знайти їх вдалося завдяки даним станції «Юнона», яка виявила тепловий вплив вулканів на атмосферу Іо. Відкриття, вважають астрономи, підтверджує існування під поверхнею супутника океану магми. Про це пише видання Universe Today з посиланням на статтю вчених на arXiv.

Світлина Іо, яку зробила «Юнона», 15 жовтня 2023 року. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Kevin M. Gill

Світлина Іо, яку зробила «Юнона», 15 жовтня 2023 року. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Kevin M. Gill

Як виявили вулкани?

Попри те, що Іо давно відомий як найбільш вулканічне тіло у Сонячній системі, досі астрономи не могли мапувати всі гарячі точки на супутнику, особливо у полярних регіонах. Визначити їх по всій поверхні Іо змогли вчені з Лабораторії реактивного руху NASA завдяки одному з інструментів космічної станції «Юнона» — JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper). Аналізуючи дані спостережень за Іо з 2017 по 2022 роки, астрономи виокремили теплове випромінювання від вивержень вулканів супутника. Кількість гарячих точок відповідає моделям внутрішньої будови Іо, які стверджують, що під поверхнею супутника знаходиться океан магми. Вчені сподіваються, що їхня мапа вулканів Іо допоможе краще зрозуміти будову його поверхні і надр.

Гарячі точки на Іо, які виявив інструмент JIRAM під час одного з наближень «Юнони» до супутника (зліва), і мапа вулканів на Іо, яку склали астрономи. Ashley Gerard Davies et al. / arXiv, 2023

Гарячі точки на Іо, які виявив інструмент JIRAM під час одного з наближень «Юнони» до супутника (зліва), і мапа вулканів на Іо, яку склали астрономи. Ashley Gerard Davies et al. / arXiv, 2023

  • Вулканізм Іо настільки потужний, що його можна виявити з Землі. Наприклад, наземна обсерваторія IoIO спостерігала багатомісячне виверження вулкана на супутнику за викидами з нього натрію та сірки.