Сполука з розмарину та шавлії зменшила прояви хвороби Альцгеймера в мишей
Карнозова кислота, яка міститься в розмарині та шавлії, зменшила в мишей пошкодження нейронів і накопичення патологічних білків, властиві хворобі Альцгеймера. Крім цього, сполука допомогла відновити зв’язки між нейронами, втрата яких відповідальна за погіршення пам’яті й інших когнітивних здібностей у людей з хворобою Альцгеймера. Оскільки ліки не викликали побічних ефектів у мишей, науковці сподіваються використати їх і для зменшення проявів хвороби Альцгеймера в людей. Дослідження опублікували в журналі Antioxidants.
Що це за кислота та як вона діє?
Науковцям було відомо про антиоксидантні та протизапальні властивості карнозової кислоти, але у чистому вигляді вона швидко руйнувалася під дією кисню, а тому її не можна було використати як ліки. Хімікам вдалося синтезувати більш стабільну форму цієї сполуки, яка в організмі мишей перетворювалася на карнозову кислоту, потрапляючи в кровоносну систему та мозок тварин.
У мишей, у яких за допомогою генетичного редагування спричинили хворобу Альцгеймера та яких протягом трьох місяців лікували цією сполукою, зменшився рівень запалення у мозку. Окрім цього, в них зменшилася кількість бета-амілоїду та тау-білка, які пов’язують із руйнуванням нейронів при хворобі Альцгеймера. Збільшена завдяки лікуванню кількість зв’язків між нейронами призвела до того, що такі миші почали краще проходити завдання на пам’ять і навчання. А сама сполука виявилася не токсичнішою за карнозову кислоту, яка є безпечною для людей, тож її зможуть використовувати як ліки.
Які природні сполуки використовували для боротьби з хворобою Альцгеймера
🧠 Інертний газ ксенон, який в природі фактично не взаємодіє з іншими речовинами, зміг зменшити в мишей накопичення пов’язаних із хворобою білків і запалення в мозку.
☕️ Екстракт еспресо та ключові його сполуки запобігли накопиченню в клітинах патологічного тау-білка, яке пов’язують з хворобою Альцгеймера.
🍺 А речовини з хмелю виявилися здатними протидіяти накопиченню в клітинах нематод із хворобою Альцгеймера бета-амілоїду та руйнувати вже наявні скупчення.
👃 Використання спрею з гормоном інсуліном, який знижує рівень цукру в крові, допомогло покращити розумові здібності в людей з хворобою Альцгеймера й легким когнітивним порушенням.