Спокійне Сонце позбавило Нептун хмар

З атмосфери Нептуна зникли майже всі хмари — білий серпанок з метанової криги, який огортає планету у верхніх шарах атмосфери. Утім, аналіз світлин Нептуна за майже 30 років виявив, що з планетою таке трапляється не вперше, причому формування і розсіювання хмар виявилося пов'язаним з сонячною активністю. Вчені вважають, що коли наше світило знижує активність, Нептуну не вистачає ультрафіолетового випромінювання, завдяки якому на ньому з'являються хмари. Про дослідження розповідає обсерваторія Кека, а стаття науковців опублікована у журналі Icarus.

Світлини Нептуна, які у різні роки зробив телескоп «Габбл». NASA, ESA, Erandi Chavez (UC Berkeley), Imke de Pater (UC Berkeley)

Світлини Нептуна, які у різні роки зробив телескоп «Габбл». NASA, ESA, Erandi Chavez (UC Berkeley), Imke de Pater (UC Berkeley)

Як зникають хмари?

Оглядаючи зображення Нептуна з 1994 по 2020 рік, які отримали наземна обсерваторія Кека і космічний телескоп «Габбл», науковці з Каліфорнійського університету у Берклі спільно з колегами помітили, що у 2019 році Нептун почав втрачати свої біляві хмари. З'ясувалося, активність хмар на планеті мінлива. Наприклад, у 2002 році їх було багато, адже на світлинах Нептун виглядав найяскравіше, відбиваючи багато світла своїм серпанком. Утім, вже у 2007 році його відбивальна здатність знизилася, що астрономи пов'язали зі зменшенням кількості хмар. Знову підвищення яскравості помітили у 2015 році, а останнє максимальне зниження — у 2020.

Коли хмари повернуться?

На думку астрономів, хмарність на Нептуні пов'язана з сонячними циклами, тобто періодичними змінами максимумів і мінімумів сонячної активності — про них ми розповідали у нашому матеріалі «Звідки на Сонці плями?». Вони відзначаються збільшенням чи, навпаки, зменшенням кількості сонячних плям, від яких залежить поява магнітних бур, рентгенівських спалахів та викидів корональної маси, що впливають на космічну погоду на планетах Сонячної системи.

Попри те, що Нептун знаходиться на відстані майже 4,5 мільярда кілометрів від Сонця, науковці вважають, що інтенсивність ультрафіолетового випромінювання від світила робить свій внесок у хімічні реакції, які відбуваються в атмосфері планети. Хмари, відзначають вчені, утворюються у ході фотохімічних реакцій з газоподібним метаном. А оскільки планета знаходиться далеко, то зміни погоди відбуваються мінімум через два роки після сонячного максимуму. Наступний пік сонячної активності вчені очікують вже у 2025 році, тому невдовзі хмари на Нептун повернуться, а астрономи продовжать свої спостереження за газовим гігантом, аби перевірити свої прогнози.

  • Окрім хмар, Нептун також володіє крижаними кільцями. Детально їх сфотографувати вдалося телескопу «Джеймс Вебб».