Сплячка вберегла лемурів від старіння геному
Генетики з’ясували, що під час сплячки в макі, або карликових лемурів, подовжуються теломери — ділянки на кінцях хромосом, які захищають їх від вкорочення при старінні. А вже після виходу зі сплячки теломери знову вкорочувалися до початкового розміру. Науковці вважають, що подовження теломер допомагає лемурам захистити геном від стресу, пов’язаного з пробудженням від сплячки. Дослідження опублікували в журналі Biology Letters.
Що запустило захист від старіння геному під час сплячки?
Науковці спостерігали за мадагаскарськими карликовими лемурами Cheirogaleus medius, вводячи їх у сплячку в лабораторії за допомогою зниження температури довкілля. Оскільки під час сплячки лемури час від часу прокидаються та можуть навіть їсти чи пити, то половині з них надали доступ до їжі та води, а інша половина покладалася на запаси жиру.
Як встановили дослідники, подовження теломер відбувалося лише у тих лемурів, які протягом сплячки не мали доступу до їжі та води. У тих же лемурів, яких регулярно годували протягом чотирьох з половиною місяців сплячки, довжина теломер протягом усього часу залишалася незмінною. Крім того, завдяки доступу до їжі такі лемури втратили меншу вагу, а їхні періоди сплячки були коротшими.
Раніше дослідники вже з’ясували, що карликові лемури живуть удвічі довше, ніж інші примати їхніх розмірів. Науковці припускають, що це може бути пов’язаним зі сплячкою та подовженням теломер під час неї, але механізми, за якими це відбувається, ще планують дослідити.
Як проходить сплячка в інших тварин
🧠 У бурозубок виявили гени, відповідальні за зменшення їхнього мозку під час сплячки та відновлення його розмірів навесні. Що цікаво, у людей схожі гени пов’язані з ожирінням і хворобою Альцгеймера.
🐹 А от ховрахи під час своєї сплячки не п’ють воду навіть тоді, коли на короткий час прокидаються. Натомість вони виробили механізми, які пригнічують спрагу до восьми місяців.
🐸 Науковці навчилися вводити жаб у сплячку за допомогою препарату для лікування хвороби Альцгеймера. Це допоможе легше транспортувати пацієнтів у важкому стані.