Жаб ввели у сплячку ліками від Альцгеймера, щоб навчитися безпечніше транспортувати критичних пацієнтів

Препарат від хвороби Альцгеймера, донепезил, виявився здатним вводити пуголовків жаб у подобу сплячки, хоча зазвичай ці жаби цього не роблять. Дослідження провели для того, щоб перевірити, чи безпечним буде використання донепезилу та чи можливо викликати оборотну сплячку, яка може бути корисною для вчасного доставлення пацієнтів до лікарні без погіршення їхнього стану. Його результати опублікували в журналі ACS Nano.

Unsplash

Unsplash

Який препарат випробовували на жабах?

Науковці використали препарат донепезил, адже відомо, що його передозування у пацієнтів з хворобою Альцгеймера викликає сповільнення серцебиття та стан летаргії. Утім, оскільки у чистому вигляді великі дози препарату є токсичними для різних частин тіла, дослідники розробили наноемульсію з донепезилом, де препарат був розчиненим у жирах і загорнутим у молекули соєвого лецитину.

Так вдалося значно знизити токсичність препарату і досягти терапевтичного ефекту донепезилу за нижчих концентрацій і триваліших періодів застосування, порівняно з чистим препаратом. Наноемульсія донепезилу викликала у пуголовків гладенької шпоркової жаби (Xenopus laevis) сповільнення руху на 65 відсотків після двох-восьми годин впливу, зменшення споживання кисню на 50 відсотків після трьох годин впливу і уповільнення серцебиття, що свідчить про їх перехід до подібного на сплячку стану.

Ефект такого препарату був оборотним навіть після восьми годин впливу в 70 відсотків пуголовків, а донепезил накопичувався у мозку, не пошкоджуючи органи. Якщо його безпечність доведуть, наноемульсія донепезилу може допомогти із транспортуванням органів для трансплантації або перевезення людей зі значними ушкодженнями, яких неможливо перевозити жодним іншим способом.

  • Науковці давно експериментують зі способами вводити тварин у сплячку. Використавши ультразвук, їм вдалося ввести мишей у короткотривалу сплячку.
  • А китайські дослідники навіть виявили частину мозку, активація якої в гризунів та приматів спричинила зниження температури — одну з ознак настання сплячки у тварин.