Соловейки скопіювали звучання самців-суперників

Соловейки прислухаються до звучання самців-конкурентів за самку й територію та підлаштовують відповідь їм, щоб звучати аналогічно. Ця здатність зберігається навіть в зимовий період, коли птахи втрачають можливість складного співу, пишуть німецькі дослідники у журналі Current Biology.

Західний соловейко. hhhalberto / Wikimedia Commons

Західний соловейко. hhhalberto / Wikimedia Commons

Як відповідають соловейки суперникам?

Науковці Інституту біологічного інтелекту імені Макса Планка спостерігали за 10 парами самців західних соловейків (Luscinia megarhynchos) у шлюбний період. Тоді з'ясувалося, що птахи підлаштовують висоту й тривалість звуків свого співу, близько повторюючи звучання суперників. У наступних дослідах, щоб з'ясувати можливості цього копіювання, науковці стали програвати птахам 400 записів свистів, подібних на соловейкові, і в межах широкого діапазону птахи знову повторювали з високою точністю почуті свисти. Утім, точність залежала від часу відтворення. Коли птахи відповідали опонентові в перші ж секунди його співу, точність була вища, ніж коли вони чекали з відповіддю шість і більше секунд. Можливо, поспіх та вища точність пов'язані з більшою мотивацією та агресією соловейка.

Що цікаво, здатність копіювати іншого самця збереглася у соловейків навіть узимку, коли у них тимчасово деградує частина мозку, відповідальна за складний і чистий спів. Це означає, що її роль не обмежена проганянням самців-конкурентів від потенційної самки у шлюбний період. Вміння може бути корисним і для захисту території, а можливо, що й для підтримання соціальної взаємодії.