Сіль звинуватили у руйнуванні органіки на Марсі

Нові лабораторні дослідження вказують на те, що космічні промені, які бомбардують поверхню Марсу, швидко руйнують органічні молекули, особливо в місцях, багатих на сіль. Науковці рекомендують змінити місця пошуку органічних сполук на Марсі, зокрема шукати їх під поверхнею, де сліди життя можуть бути краще збережені. Дослідження опублікували в журналі Astrobiology.

Сіль звинуватили у руйнуванні органіки на Марсі. GIPHY

Сіль звинуватили у руйнуванні органіки на Марсі. GIPHY

Як вдалося пов’язати сіль і руйнування органіки?

Науковці провели лабораторний експеримент, під час якого імітували вплив космічних променів на ліпіди, молекули, що є частинами клітинних мембран земних організмів. Результати показали, що ці молекули розпадаються вдвічі швидше під впливом космічних променів, ніж інші органічні молекули, такі як амінокислоти. Науковці припускають, що причина цього полягає в тому, що ліпіди мають більший розмір і іншу структуру, що дає їм більшу поверхню для впливу космічних променів. Це може пояснити, чому на Марсі, де тонка атмосфера та відсутність магнітного поля не заважають проходженню космічних променів, не знаходять сліди життя, які на Землі здатні зберігатися протягом мільярдів років.

Крім того, багато з тих місць, де астробіологи шукають сліди життя на Марсі є солоними. Як показують нові дослідження, космічні промені можуть вступати в реакцію з хімічними елементами, такими як натрій або хлор, та робити їх більш агресивними, що сприяє швидкому руйнуванню органічних речовин. Окрім цього, залишки води, що можуть утримуватися в солі, можуть виробляти окисники, які також швидко руйнують органічні молекули.

Попри такі складнощі, науковці вважають, що потрібно продовжити шукати життя в інших місцях планети або глибше під поверхнею, де органічні молекули можуть бути захищені від космічного випромінювання. Так планується запуск марсохода Rosalind Franklin до 2029 року, який може пробурити ґрунт на глибину до 2 метрів, що дозволяє дослідити зразки, які менше піддавалися впливу космічних променів. Крім того, науковці сподіваються, що майбутні місії можуть відправитися на пошук в печери або лавові трубки Марса, де органічні молекули можуть бути краще збережені, уникаючи руйнівного впливу космічного випромінювання.

Що свідчить про існування життя на Марсі

🦠 Влітку ровер «Персеверанс» знайшов на Марсі одразу три потенційні ознаки життя: сліди води, органічних речовин і мінеральних відкладів, які на Землі утворюються через життєдіяльність бактерій.

💦 До цього марсохід знайшов на дні кратера Єзеро осадові породи давнього озера, у яких, імовірно, і слід шукати сліди давнього життя на Марсі.

🧪 Також «Персеверанс» виявив у десяти різних породах сліди органічних молекул, які існували приблизно 2,3–2,6 мільярда років тому. Оскільки їх знайшли у сусідніх формаціях, науковці не вважають їх занесеними стороннім тілом.